English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

زمینه آزادی موقت زندانیان معسر فراهم شود

رئیس کل دادگستری استان تهران دستور داد تا درخواست‌ اعسار محکومان مالی خارج از نوبت در دادگاه‌ها مورد رسیدگی قرار گیرد و در صورت احراز معسر بودن حداقل زمینه آزادی موقت فراهم شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، علی القاصی‌مهـر در ادامه بازدیدهای میدانی و برگزاری جلسات شورای ساماندهی امور زندانیان استان تهران به همراه مدیرکل زندان‌های استان تهران و هیئت قضایی به صورت چهره به چهره با مددجویان حاضر در ندامتگاه تهران بزرگ ملاقات کرد.

در این بازدید طی ارتباط ویدئویی رئیس هیات امناء ستاد دیه استان تهران با 285 نفر از مسئولان قضایی و قضات ناظر زندان‌های سطح استان تهران این مقام قضائی، به مراجع صادر کننده آراء دستور داد تا با شنیدن مسائل و مشکلات زندانیان بدهکار مالی، راهکارهای قانونی موثری برای رفع مشکلات این افراد ارائه دهند.

القاصی مهر، اطلاع یابی و مشاهده حضوری وضعیت زندانیان و نحوه نگهداری آنها را از جمله اهداف بازدیدها و بازرسی‌های جمعی و میدانی عنوان کرد و گفت: برخی از زندانیان به دلیل عجز از سپردن تامین در بازداشت حضور دارند که لازم است وضعیت این محبوسان نیازمند مورد بررسی مجدد قرار گرفته و ضمن کارشناسی دقیق، چنانچه شرایط و موجبات آزادی افراد فراهم است، تصمیم قضایی مناسب برای فراهم کردن امکان تامین و آزادی افراد اتخاذ شود

وی با بیان این گزاره که قانونگذار برای فرد زندانی، حقوقی را در نظر گرفته است، افزود: حقوق فرد زندانی عمدتا در امکان بهره‌مندی وی از تاسیسات نهادهای ارفاقی تجلی و ظهور یافته و ضروری است تا در مسیر رسیدگی به پرونده‌ها و در روند اجرای حکم این مهم رعایت شود. در این راستا اعمال فرآیند اجرای مجازات و نظارت بر آن باید به گونه‌ای باشد که روند اصلاحی و اثر بازدارندگی را در فردی که برای تحمل کیفر به زندان معرفی می‌شود شاهد باشیم.

رئیس کل دادگستری استان تهران در این بازدید با حضور در بندهای محل نگهداری محکومان مالی به صورت چهره به چهره با بسیاری از این افراد ملاقات و ضمن شنیدن مسائل و مشکلات آن‌ها دستورات لازم را صادر کرد.

وی در حاشیه بازدید از این بخش گفت: در بند محکومان مالی، افرادی حضور دارند که صرفا به دلیل مسائل مالی و عدم توان رد مال در زندان به سر می‌برند که تعداد قابل توجهی از زندانیان را شامل می‌شود.

القاصی‌مهر گفت: با بررسی درخواست‌های مطرح شده دستور داده شد تا شرایط درخواست کنندگان با توجه به محکومیتی که دارند مورد بررسی قرار بگیرد و چنانچه این افراد واقعا معسر هستند و امکان پرداخت محکوم به را تحت هیچ شرایطی ندارند از ظرفیت نهادهای مردمی و خیرین و کمک‌ مالی ستادهای دیه استفاده شده و به این افراد کمک شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران تاکید کرد این مساعدت‌ها نیز به نحوی خواهد بود که زمینه مصالحه با شخص ذینفع و محکوم له ایجاد و شرایط آزادی زندانی نیز فراهم شود تا خسارت فرد زیان دیده و حق و حقوق و مطالبات وی تا حدودی جبران و پرداخت شود.

القاصی‌مهر، درخواست‌های مرخصی را از دیگر موضوعاتی دانست که در بازدید میدانی توسط هیئت قضایی مورد بررسی قرار گرفت و گفت: در این مورد نیز مقرر شد تقاضاهای کسانی که از شرایط و استحقاق لازم برخوردارند و با اعطای مرخصی زمینه پیگیری رد مال و پرداخت حقوق افراد و در نهایت آزادی ایشان فراهم می‌شود مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری استان تهران به یونس طرهانی معاون قضایی دادگستری استان تهران در امور زندان‌ها و فیروزجایی معاون دادستان در امور نظارت بر زندان‌های استان تهران ماموریت داد تا با توجه به تعداد زیاد مددجویان در زندان‌ها و عدم امکان ملاقات چهره به چهره و رسیدگی به درخواست‌های زندانیان تا پایان روز نسبت به تشکیل کمیته‌ای اقدام و با همکاری قضات زیربط و دادستان‌های شهرستان‌های مربوطه تمامی درخواست‌ها مورد کارشناسی دقیق و پیگیری قرار گرفته و ضمن مشخص شدن وضعیت زندانی نتیجه بررسی صورت گرفته نیز به فرد زندانی ارائه شود.

پایان پیام /

۲۱ شهریور ۱۴۰۲ ۱۰:۰۴
تعداد کلیک: ۱۳۲

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.