English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

‌‌کمک به زندانیان غیرعمد محدود به روزهای خاصی از سال نیست!

مدیر عامل ستاد دیه کشور با اشاره به اینکه فعالان حوزه آزادی زندانیان غیرعمد طبقه‌‌ای خاص از جامعه نیستند، گفت: حامیان و بعبارتی بانیان نهاد مردمی طیف گستره‌ای از مردم هستند که کمک‌ مادی و معنوی‌شان محدود به روزهای خاصی از سال نیست.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، جلسه هیات امناء ستاد دیه استان آذربایجان‌غربی با حضور علی شمس مدیرعامل ستاد دیه کشور، ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری و رئیس هیئت امناء ستاد دیه استان، مراد فتحی مدیرکل زندان‌ها و نائب رئیس ستاد دیه استان و جمعی از چهره‌های قضائی و معتمدین شهر ارومیه در محل سالن جلسات دادگستری برگزار شد.

در این جلسه شمس، مدیرعامل ستاد دیه کشور در سخنانی گفت: طبق مطالعاتی که از ششصد موسسه خیریه در دنیا صورت گرفته است، نشان می‌دهد از زمان همه‌گیری ویروس کرونا تعداد افراد نیازمندی که به موسسه‌های خیریه تحت هر عنوان خدمتی، مراجعه کرده‌اند افزایش چشمگیری داشته است و در مقابل کمک به این خیریه‌ها و مددجویان تحت پوشش آن‌ها کاهش چشمگیری دارد! اتفاقی که البته در کشور ما روندی معکوس داشته و در سراسر ایران مانند اقدامات شایسته‌ای که در استان آذربایجان‌غربی صورت گرفته و به ثبت رسیده، این کمک‌ها و میزان مشارکت‌های نوعدوستانه سیر صعودی دارد.  

وی ضمن تقدیر از حمایت‌های معنوی و مادی طبقات مختلف اجتماعی در راستای کاهش حداکثری زندانیان جرایم غیرعمد افزود: «حامیان» و به‌عبارت بهتر «بانیان‌اصلی» ستاد مردمی دیه در مسیر مساعدت از محبوسان غیربزهکار ثابت کرده‌اند خوشبختانه حمایت‌ آن‌ها معطوف به عواملی چون نرخ تورم بالا در کشور یا محدودیت‌های حادث شده از شیوع یک ویروس در جهان نبوده و در هر برهه‌ای به‌دلیل ماهیت خصوصی دیون مرتبط با زندانیان جرایم غیرعمد یاوران ستاد دیه با نیت خالصانه استخلاص بدهکاران غیرتبهکار و محبوسان اغلب عائله‌مندی که به صرف ناتوانی مالی روانه بندها شده‌اند، از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و با برپایی پویش‌های مردمی و در قالب واریزی‌های نقدی یا مراجعات شخصی به نمایندگی‌های ستاد دیه در سراسر کشور هرگز این قشر آسیب‌دیده و خانواده‌های چشم‌انتظارشان را از مهر و عنایت خویش محروم نساخته‌اند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به آزادی نزدیک به 3 هزار و سیصد بدهکار مالی در پنج ماهه نخست سال‌جاری اظهار کرد: با وجود تلاش‌های شبانه‌روزی مددکاران خدوم زندان‌ها و پیگیری کمیته‌های صلح و سازش ستاد دیه استان‌ها در راستای کاهش پرونده بدهکاران مالی هم‌اکنون بیش از 12 هزار و 650 زندانی جرایم غیرعمد در ندامتگاه‌های سطح کشور تحمل حبس می‌کنند. آماری که کاهش آن نیازمند یک عزم جدی از سوی متولیان حوزه آزادی و یک همراهی فراسازمانی در خصوص مسئله پیشگیری از ورود ناخواسته افراد به داخل زندان‌ها است.

شمس در پایان صحبت‌های خود به‌منظور تسهیل در روند آزادی 48 پرونده اولویت‌دار ستاد دیه آذربایجان‌غربی که برای تعیین تکلیف در جلسه اخیر هیات امناء استان مطرح شدند، از اختصاص کمک 312 میلیارد ریالی ستاد دیه کشور به مددجویان این پرونده‌ها خبر داد.

در ادامه جلسه عتباتی، رئیس عدلیه استان آذربایجان‌غربی نیز طی سخنان کوتاهی اظهار کرد: در شرایط فعلی یک نگاه و حساسیت خاصی به مقوله زندان، زندانی و خانواده زندانیان براساس دیدگاه زندانبانی اسلامی شکل گرفته است و بدنبال آن تقریبا همه اقشار مردمی یک نگاه متعهدانه و دلسوزانه به این موضوع پیدا کرده‌اند.

وی ادامه داد: آذربایجان غربی یک استان پرظرفیت و به بیان کارشناسان رنگین‌کمانی از ادیان و مذاهب است که همگی یک جمع ارزشمند را تشکیل داده و در نهایت وفاق و برادری دوش به دوش هم در امور مختلف به ویژه اقدامات خیر فعالیت داشته و پیش‌قدم هستند، اتفاقی که به تعمیق فرهنگ بخشش و ایثارگری در استان نیز کمک کرده و از قبل آن بسیاری از پرونده‌های با شاکی خصوصی با رقم پایین یا تماماً پس از اخذ گذشت حداکثری مختومه شده و بدهکار آن از بند رهایی می‌یابد.

عتباتی یادآور شد: با همن نگاه نوعدوستانه مردم استان آذربایجان‌غربی، در تمام شهر‌ها امسال شاهد برگزاری جشن‌های گلریزان باشکوهی بودیم که با اعتبار حاصل از آن زندانیان نیازمند بسیاری آزاد و به آغوش گرم خانواده بازگشتند.

رئیس هیات امناء ستاد دیه آذربایجان‌غربی با اشاره به نقش قضات در کمک به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد، گفت: قضات استان با در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی جامعه و معیشت محکومان مالی و جرائم غیرعمد با پذیرش اعسار آن‌ها از این کار خیر باز نماندند و به این جریان کمک کردند.

گفتی است، درپایان  این نشست از خیران فعال در حوزه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد استان آذربایجان‌غربی با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.

14

14

14

پایان پیام/

۲۷ مرداد ۱۴۰۲ ۱۱:۰۲
تعداد کلیک: ۲۳۸

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.