English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

روایت/ آوار دیوار پیرزن اردبیلی را به بند کشید

چند سالی بود که می‌خواست دستی بروی خانه خود بکشد، خانه‌ای که ارثیه پدر بود اما دیگر کهنه و مستهلک برای زندگی به شمار می‌آمد.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، «صفیه» بانوی 63 ساله‌ای است که با کمک همسایه‌ها و اندوخته اندک خود اقدام به خرید مصالح برای بازسازی خانه کرد تا شاید چند صباحی بیشتر دوام بیاورد و در تامین غذا و رفتن به خلا سوز سرمای منطقه خلخال اردبیل و گرمای کوتاه اما سوزان اواسط تابستان را به تن نحیف خود نچشد.

برای همین با دعوت از چند نیروی کار ساده و بدون مهندس و ناظر دو مرد را از میدان شهر فراخواند و با بیل و کلنگی که از در و همسایه بساط کرد کارگران را مشغول به کار کرد.

درست در روز نخست دعوت از کارگران پیرزن پس از در اختیار قرار دادن لباس و بیان مشکلات و خواسته‌هایش برای دم کردن چای به آشپزخانه رفت اما هنوز زیر سماور را روشن نکرده با صدای مهیبی خودش را به سالن خانه و محل تجمع کارگران رساند.

در عرض چند دقیقه از رفتن و برگشتن این بانوی اردبیلی گرد و خاک سنگینی همه جارا فرا گرفته بود و فریاد کمک بلند بود.

پیرزن که انتظار تماشای چنین واقعه‌ای را نداشت دیدگانش تار شد. پس از تلاش بی‌نتیجه خود در شناسایی و نجات مردان زیر آوار با هر زحمتی که بود خودش را به حیاط خانه رساند تا با فریادهایش همسایگان و عباران مجاور خانه را با خبر کند.

دیوار فروریخته بود و یکی از کارگران که مرد عائله‌مندی است زیر تلی از آجر و خشت مانده بود. با کمک همسایه‌ها  کارگر سی ساله را هرچند زنده بیرون آوردند و به بیمارستان رساندند اما این حادثه منجر به شکستن پای او و سرآغاز گرفتاری‌های بعدی این پیرزن شد که کار مرمت و تعمیر خانه‌اش هم بلاتکلیف مانده است.

پس از طرح شکایت فرد آسیب‌دیده برای گرفتن خسارت منتهی به جرح با جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری در نهایت پیر زن به پرداخت 50 درصد دیه پای شکسته محکوم، بنا (کارگر دوم) با لحاظ شرایط مندرج در پرونده به  30درصد و شخص کارگر نیز تا 20 درصد مقصر حادثه شناخته می‌شوند.

قاضی پرونده با توجه به شرایط زندگی بانوی کهنسال مبلغ دیه را تقسیط می‌نماید تا از رفتنش به زندان جلوگیری کند اما این بانو که در تامین هزینه‌های روزمره خود نیز ناتوان است در پرداخت دیه کارگر با مشکل مالی مواجه شده و به ناچار روانه زندان می‌شود.

پرونده این مادر هم‌اکنون در ستاد مردمی دیه نمایندگی استان در حال رسیدگی بوده و برای آزادی او از بند مبلغی معادل 510 میلیون ریال گزارش شده است.

پایان پیام

۱ شهریور ۱۴۰۲ ۱۰:۰۳
تعداد کلیک: ۳۶۲

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.