English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

آزادی ۷۶۵ زندانی بدهکار مالی با کمک هیئت‌های عزاداری

رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور گفت: محرم امسال با مشارکت هیئت‌های مذهبی، زمینه آزادی ۷۶۵ زندانی غیرعمد و بعضاً خادم قدیمی امام حسین علیه‌السلام با رقم بدهی ۱۱ هزار و ۶۵۶ میلیارد ریال فراهم شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، سید اسدالله جولایی؛ رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور در نشست خبری خود با اهالی رسانه در سخنانی گفت: از شروع فعالیت ستاد دیه کشور در رمضان سال 1369 تا به امروز حدود 160هزار زندانی غیرعمد از بند زندان رهایی یافته‌اند که تحقق این توفیق با همیاری مسئولان ادوار مختلف و همراهی خیرین میسر شده است.

وی افزود: به دنبال همین سابقه درخشان در 5 ماه اول امسال هم تعداد 3 هزار و 274 زندانی جرایم غیرعمد از بند حبس رهایی یافته‌اند که از 3 هزار و 142 زندانی مرد و 132 محکوم زن بودند.

جولایی با بیان اینکه طلبکاران در خط مقدم برای آزادی زندانیان غیرعمد قرار دارند، گفت: مبلغ بدهی این زندانیان رقمی حدود 4 هزار و 200 میلیارد تومان بود که در فرآیند رسیدگی با تلاش شبانه‌روزی کمیته‌های صلح و سازش تا میزان 23 درصد محکومٌ‌به از سوی شکات و اولیای دم گذشت شد همچنین حدود 98 درصد زندانیان آزاد شده محکومیت‌های مالی (بدهکاران مالی، مهریه و نفقه) بوده‌اند.

وی ادامه داد: از 3 هزار و 274 زندانی آزاد شده، 12 نفر از زندانیان حوادث رانندگی، 23 نفر زندانیان حوادث کارگاهی، 23 نفر محکومیت‌های شبه‌عمد،  2025 نفر بدهکاران مالی، 923 نفر بدهکاران مهریه و 239 نفر بدهکاران نفقه بوده‌اند.

جولایی ادامه داد: پس از تصویب و دائمی شدن قانون بیمه اجباری شخص ثالث در سال 1395 خوشبختانه آمار بدهکاران دیه‌های فوتی و جرحی ناشی از حوادث رانندگی، کاهش بسیار محسوسی داشته است.

وی سپس با بیان اینکه مقام معظم رهبری حامی همیشگی ستاد دیه بوده و هستند، گفت: اولین چراغ جشن گلریزان آزادی زندانیان جرایم غیرعمد امسال نیز با کمک 15 میلیارد ریالی رهبر انقلاب روشن شد.

جولایی ادامه داد: به غیر از لطف معظم‌له در سفرهای استانی به کرمانشاه و خراسان شمالی و البته ایجاد درگاه خاص ستاد دیه در بخش پرداخت وجوهات شرعی پایگاه اطلاع‌رسانی رهبری، از ابتدای تأسیس ستاد دیه رهبر فرزانه نظام ضمن حمایت معنوی از فعالیت‌های خداپسندانه این نهاد مردمی با اهدای مبلغی معادل 158 میلیارد ریال، زمینه آزادی نزدیک به 2 هزار زندانی نیازمند واجد شرایط را فراهم کرده‌اند.

رئیس ستاد دیه کشور در ادامه درباره آمار زندانیان غیرعمد در کشور  گفت: هم‌اکنون 12 هزار و 650 زندانی جرایم غیرعمد در کشور داریم که از این  جمع تعداد  458 نفر زن و 12 هزار و 181 نفر مرد  هستند.

وی ادامه داد: از مجموع 12 هزار و 650 زندانی غیرعمد، زندانیان حوادث رانندگی  108 نفر، زندانیان حوادث کارگاهی 41 نفر، محکومیت‌های شبه عمد  99 نفر و محکومیت‌های مالی 9 هزار و 951 نفر، بدهکاران مهریه 2 هزار و 244 نفر و بدهکاران نفقه 183 نفر بوده‌اند.

وی همچنین با بیان اینکه محرم، ماه احیای جان و ماه رحمت برای زندانیان غیرعمد است، گفت: شیوع کرونا با همه تلخی‌های خود عامل بسط بسیاری از سنت‌های حسنه مانند تخصیص هزینه مربوط به آیین‌های ترحیم اموات به ستاد دیه و به‌طور ویژه اختصاص کل یا بخشی از نذورات حسینی (اطعام و احسان) به امر پرفضیلت آزادی زندانیان غیرعمد شد.

رئیس ستاد دیه کشور اضافه کرد: با فروکش کردن این بحران طبق نظر همکاران ستادی پیش‌بینی می‌شد این منابع ارزشمند و صددرصد مردمی فروکش کند اما پس از کنترل نسبی شرایط حادث شده بعد از اپیدمی، خوشبختانه بسیاری از اعضای تکایا و حسینیه‌ها با دغدغه حل معضلات امت اسلامی محرم امسال در سایه همدلی طبقات مختلف اجتماعی و کثرت برنامه‌های دایر بر تعظیم شعائر، امسال در کنار اقامه عزا برای سیدالشهدا علیه‌السلام در حوزه حمایت از زندانیان نیازمند تحت حمایت ستاد دیه نیز درخشان ظاهر شدند.

وی ادامه داد: در ماه محرم برنامه بسیاری از هیئت‌های بزرگ مذهبی علاوه بر خودسازی عاشقان اباعبدالله علیه‌السلام در اصلاح معضلات اجتماعی نیز بسیار چشمگیر بود و مراکزی چون حسینیه اعظم امام مجتبی علیه‌السلام در تهران، هیئت بزرگ علی ابن ابی طالب علیه‌السلام در اردبیل، خیریه دانشگاه صنعتی شریف و اعضای حسینیه امیرچخماق یزد در قالب برنامه‌ها و آیین‌هایی چون «طبق‌گردانی»، «شاخسِی»، «تعزیه» و «نخل‌برداری» زمینه آزادی 765 زندانی شیفته و بعضاً خادم قدیمی امام حسین علیه‌السلام را با رقم بدهی 11 هزار و 656 میلیارد ریال فراهم کردند دکه 33 زندانی زن و 732 زندانی مرد بودند.

جولایی در ادامه ضمن دعوت از خیرین برای پیوستن به پویش آزادی زندانیان غیرعمد تا اربعین گفت: در ایام باقیمانده در ماه صفر، آحاد مردم از هر طیف و گرایشی، تحت لوای واحدی با شعار «هر هیئت، آزادی یک زندانی غیرعمد» که در هر استان با عناوین اختصاصی مانند «طرح سفینه النجات در خوزستان»، «نذر حریت در  کرمان» یا «نذر رهایی در  خراسان رضوی» پیگیری و اجرا می‌شود، می‌توانند ضمن تغییر احوال خود به سهم و توان مالی خود در حل مشکلات آزادی زندانیان غیربزهکار نیز نقش‌آفرین باشند.

وی افزود: هموطنان عزیزی که تا به امروز از این فیض محروم بوده یا تمایل مشارکت مجدد در پیوستن به پویش مردمی ویژه عزاداری حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام را دارند، می‌توانند برای مشارکت در  پویش «به برکت این بیرق» که از ابتدای محرم‌الحرام با هدف آزادی حداکثری 3800 بدهکار مالی تشکیل شده و تا اربعین حسینی  ادامه خواهد داشت، با مراجعه به پایگاه ستاد دیه کشور به نشانی www.ipro.ir  به‌صورت آنلاین یا با استفاده از شماره کارت و حساب‌های درج شده در صفحه مذکور نسبت به اهدای مبالغ خود برای این منظور اقدام کنند.

رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور در ادامه با درخواست از بانک‌ها گفت: از بانک‌های عامل برای اختصاص 5 درصد از 2 درصد جوایز قرض‌الحسنه بانک به امر آزادسازی زندانیان نیازمند جرایم غیرعمد تقاضا داریم نسبت به تعهدات خود عامل باشند.

جولایی اظهار کرد: در یکی از گزارش‌های حضوری محضر حضرت آقا گفتم سال قبل این تعداد زندانی آزاد شدند و این مبلغ را از طلبکاران گذشت گرفتیم. تشویق کردند و از هر عزیزی که یاور ستاد دیه بوده است، تشکر کردند.

وی تأکید کرد: ستاد دیه، مردمی است و مردم عزیز از همان سال 69 تا الان از همه اقشار کمک کردند، از‌ جمله آقای محسن چاووشی، هنرمند کشورمان که با اخلاص به ستاد دیه کمک کرده‌اند و البته سایر هنرمندان هم با آنها در ارتباط هستند.

وی افزود: از سال 1384 به بعد نمایندگان مجلس در بودجه کشور مبلغی را به ستاد دیه برای کمک قرار دادند و همچنین تسهیلات قرض‌الحسنه که برای سال جاری 5 هزار میلیارد ریال است را پیش‌بینی کردند. بانک‌های صادرات، ملی، ملت و تجارت، بانک‌های عامل برای ارائه این تسهیلات هستند.

جولایی ادامه داد: نمایندگان ادوار مجلس در اصلاح قانون بیمه شخص ثالث ما را کمک کردند تا این سند افتخار برای ستاد دیه و مجلس به همه امت تقدیم شود.

جولایی در پایان یادآور شد: ستاد دیه همچنین پیگیری پنج ساله‌ای برای اصلاح قانون چک داشت و امروز جای 92 درصد با 8 درصد عوض شد و اگر 92 درصد چک‌ها قبل از تصویب این قانون برگشتی بودند، الان میزان چک‌های وصولی 90/2 درصد است.

14

14

14

انتهای پیام/

۳۱ مرداد ۱۴۰۲ ۰۹:۵۵
تعداد کلیک: ۲۸۵

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.