English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

کاهش فاحش زندانیان چک با اجرای قانون جدید

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به وصول ۹۳ درصد چک‌ها در آذر ماه گفت: سال ۹۶ روزانه ۱۰ نفر به دلیل وصول نشدن چک روانه زندان می‌شدند و الان این رقم به یک نفر در دو روز رسیده است.

«مهران محرمیان» در رونمایی از چک امن دیجیتال بانک صادرات، اظهار داشت: اجرا قانون چک مراحل مختلفی داشت و ۱۷ وظیفه بر عهده شبکه بانکی گذشته بود و در نتیجه اجرایی شدن این قانون اعتبار به چک بازگشت.

وی با اشاره به کاهش چک‌های برگشتی پس از اجرای قانون چک افزود: در آذرماه میزان چک‌های وصول نشده به ۷ درصد رسید.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی توضیح داد: اجرای قانون چک در مرحله‌ای است که اعتبارسنجی و میزان وصول چک‌های صادرکننده با رنگ مشخصی اعلام می‌شود و بدین ترتیب دریافت‌کننده چک می‌تواند از وضعیت فردی که قرار است چک صادر کند مطلع می‌شود.

وی درباره اقدامات انجام شده در قانون جدید چک گفت: مسدودسازی حساب‌های صادرکننده چک در صورت عدم وصول چک، رفع سوءاثر چک‌های برگشت به ۳۵ درصد و کاهش زندانیان چک‌های برگشتی از ۱۰ نفر در ۲۴ ساعت به یک نفر طی دو روز اقداماتی است که در این مدت انجام شده است.

محرمیان گفت: با اجرای قانون چک تلاش کردیم مشکلات چک‌های کاغذی را به حداقل برسانیم و درصدد هستیم در آینده چک‌های کاغذی را حذف کنیم؛ اما هنوز هم چک‌های کاغذی در جریان است.

وی افزود: چک الکترونیک اقدام درستی بود که امکان صدور چک بدون حضور فرد را فراهم می‌کند؛ اما افراد باید توجه داشته باشند که نیازی نیست ذی‌نفع چک الکترونیک امضای الکترونیک داشته باشد.

«یاسر مرادی» رییس هیات مدیره بانک صادرات در مراسم رونمایی از چک امن الکترونیک بانک صادرات توضیح داد: قانون چک هر چند سال یکبار با تغییر عملکرد مردم در بازار تغییر می‌کند و آخرین تغییرات مربوط به سال ۸۲ و صدور چک مدت‌دار بود و سپس اصلاح قانون چک در سال ۹۷ است.

وی در تشریح مزایای قانون جدید چک گفت: در قانون جدید افرادی که چک برگشتی دارند نمی‌توانند افتتاح حساب داشته باشند و دسته چک جدید برای آنها صادر نمی‌شود.

رییس هیات مدیره بانک صادرات افزود: با رونمایی از چک امن دیجیتال بانک صادرات چک‌های کاغذی صد درصد حذف می‌شود و امکان سرقت، جعل و سوءاستفاده از چک‌های کاغذی برطرف می‌شود. افراد دارنده حساب جاری بانک صادرات بدون مراجعه به شعبات بانک می‌توانند چک الکترونیکی دریافت کنند البته این چک هم اکنون برای افراد حقیقی صادر می‌شود و امکان صدور ۱۰ برگ چک الکترونیک وجود دارد و چنانچه افراد تمایلی به استفاده از این نوع چک نداشته باشند می‌توانند با کمک گزینه غیرفعال‌سازی انصراف خود را اعلام کنند.

۱۲ دی ۱۴۰۱ ۰۸:۰۸
تعداد کلیک: ۴۵۳

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.