English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

شصت درصد زندانیان غیرعمد کرمان ورودی 1401 هستند

مدیر نمایندگی ستاد دیه کرمان با اعلام جمعیت 185 نفری زندانیان جرایم غیرعمد استان گفت: چهل درصد زندانیان ورودی سال 1400 و الباقی، محکومان غیرعمدی هستتند که سال جاری روانه حبس شده‌اند.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، جلسه هیات امناء ستاد دیه استان کرمان با حضور رئیس کل دادگستری، مدیرکل زندان‌ها، مدیر کمیته امداد و جمعی دیگر از مسئولین استانی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری و رئیس هیات امناء ستاد دیه استان در سخنانی گفت: باید مطالعات و بررسی‌های لازم در ارتباط با راه‌های ایجاد درآمدهای ثابت برای ستاد دیه از جمله وقف انجام پذیر تا در قالب طرح‌هایی از سوی ستاد دیه موضوع تامین دیون افرادی که ناخواسته پای آن‌ها به بند باز شده اما با وجود تلاش بسیاری توانایی در تامین تعهدات مالی و جانی خود را ندارند مدیریت شود. اقدامی که سوای بحث حبس‌زدایی تامین‌کننده سلامت اجتماعی نیز هست.

وی از ستاد دیه به عنوانی مجموعه‌ای خیراندیش در جهت رفع مشکلات مددجویان جرایم غیرعمد یاد کرد و ادامه داد: باید تلاش شود که به برکت تلاش‌های خالصانه صورت گرفته از سوی مسئولین این نهاد مردمیی در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی بیشترین بهره‌برداری‌ها در راستایی کااهش جمعیت زندانیان جرایم غیرعمد برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه در ستاد دیه با معلول برخورد می‌کنیم و علت ورودی مددجویان جرائم غیرعمد وجود دارد، تاکید کرد: باید به نحوی برنامه‌ریزی شود که از ورود مددجویان جرائم غیرعمد به زندان‌ها پیشگیری شود که در این ارتباط فرهنگ‌سازی و پیشگیری از اهمیت بسزایی برخوردارند.

وی با اشاره به اینکه در پی فرهنگسازی‌های انجام شده برای بیمه کردن خودروها، ورودی مددجویان غیرعمد مربوط به دیه کاهش چشمگیری داشته است، گفت در حوزه بدهکاری‌های مالی به ویژه تعهدات مهریه باید ضمن پیگیری اصلاح قوانین موجود، در زمینه فرهنگسازی نیز گام‌های اساسی برداشته شود.

وی با بیان اینکه تمامی نهادهای فرهنگی و حاکمیتی باید به منظور فرهنگسازی درباره مهریه ورود کرده و در ادامه قوانین و مقررات مربوطه اصلاح شود افزود: نگرش قضات درباره مددجویان جرائم غیرعمد نیز باید تغییر کند و زندان آخرین راه باشد و در ادامه نیز در این ارتباط رسیدگی فوق‌العاده به پرونده‌های اعسار مورد تاکید است.

سید حجت‌الله موسوی‌قوام مدیر هیئت امنای ستاد دیه استان کرمان نیز در ادامه این جلسه با اشاره به این که سال جاری چهار جلسه هیئت امنای ستاد دیه در مرکز استان برگزار و 52 مددجوی جرائم غیرعمد آزاد شده‌اند، گفت: از ابتدای سال 5 میلیارد و 35 میلیون تومان برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد هزینه شده است که از این میزان سه میلیارد و 790 میلیون از محل کمک‌های خیران، 360 میلیون از محل صندوق تامین خسارت‌های بدنی و 885 میلیون تومان نیز تسهیلات بانک‌ها بوده است.

موسوی‌قوام با بیان اینکه در سال جاری 19 میلیارد و 153 میلیون تومان تخفیف بدهی مددجویان را داشتیم اظهار کرد: در حال حاضر 185 مددجوی واجد شرایط جرائم غیرعمد در زندان‌های استان کرمان حضور دارند که از این تعداد 5 نفر دیه بدهکار هستند، 88 نفر به دلیل چک برگشتی، 80 نفر به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه و 12 نفر به دلیل نفقه در زندان حضور دارند.

وی با اشاره به این که 60 درصد زندانیان غیرعمد حال حاضر زندان‌های استان ورودی سال جاری هستند گفت: از مجموع مددجویان کرمانی، 109 نفر ورودی امسال، 4 نفر ورودی سال 99، هفت نفر ورودی نیمه اول سال گذشته و 65 نفر ورودی نیمه دوم سال 1400 هستند.

مدیر هیئت امنای ستاد دیه استان کرمان بیان کرد: مددجوی جرائم غیرعمد واجد شرایط کمک ستاد دیه مربوط به قبل از سال 99 در زندان‌های استان کرمان وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه از سال 80 تاکنون زمینه آزادی 4 هزار و 189 زندانی واجد شرایط جرائم غیرعمد از زندان‌های استان کرمان فراهم شده است، افزود: در مجموع بالغ بر 106 میلیارد و 931 میلیون تومان برای آزادی این افراد هزینه شده و در مجموع دو هزار و 569 نفر از مددجویان جرائم غیرعمد از محل کمک‌های مردمی از زندان آزاد شده‌اند.

موسوی‌قوام بیان کرد: در استان کرمان با همت اداره کل زندان‌های استان کرمان کمیته‌های صلح و سازش با حضور خیران و معتمدان تشکیل شده و در مجموع 920 میلیارد و 353 میلیون تومان تخفیف بدهی شاکیان حاصل شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری جشن‌های گلریزان در ماه مبارک رمضان برگزار شده و 18 میلیارد تومان تعهد خیران بوده است، تاکید کرد: از این میزان 11 میلیارد و 650 میلیون تومان مربوط به بنگاه‌های اقتصادی بوده که تاکنون 4 میلیارد و 50 میلیون تومان وصول شده است.

مدیر هیئت امنای ستاد دیه استان کرمان بیان کرد: 9 میلیارد و 400 میلیون تومان وصول شده است که معادل بیش از 50 درصد تعهد خیران در جشن‌های گلریزان سال جاری بوده است.

انتهای پیام /

۲۱ خرداد ۱۴۰۱ ۱۰:۲۴
تعداد کلیک: ۸۳

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.