English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

زائر جامانده مشهد چشم به راه خیرین/ ۱۱۰ میلیون تا آزادی

هموطن ۶۵ ساله لرستانی که با برنده شدن در یک مسابقه قرآنی با همسرش راهی یک سفر زیارتی شده بود، به دلیل حادثه نشست گاز محکوم به پرداخت دیه شده است.  

به گزارش خبرنگار مهـر، همه چیز از یک مسابقه مسجد محل شروع شد تا روزگار امتحان الهی را از آقا عارف ۶۵ ساله بگیرد، امتحانی سخت که باعث شده این جانباز دوران دفاع مقدس روزهایش را پشت میله‌های زندان شب کند.

آقا عارف که با کار در میدان تره‌بار شهر خرم‌آباد اسباب معیشت خانواده پنج نفره خود را تأمین می‌کرد اما ناگهان زندگی روزهای سخت‌تر خود را نشان او و خانواده‌اش داد.

اردیبهشت سال ۱۳۹۵ بود که عارف با شرکت در مسابقات قرآنی مسجد محله و کسب رتبه اول رشته قرائت و حفظ، مقام نخست این رقابت‌ها را از آن خود کرد و جواز مسافرت خانوادگی به مشهد مقدس را برنده شد.

شرط اعزام به بارگاه ملکوتی امام رضا به همراه داشتن سه نفر از هر خانواده بود، به همین دلیل آقا عارف دخترانش را نزد برادرش گذاشته و در آستانه نوروز سال ۹۶ به همراه همسر و پسر ۱۱ ساله‌اش با اتوبوس راهی سفر زیارتی می‌شود.

همه خانواده در حال مقدمات سفر به مشهد بودند و هر چند پیش از شروع سفر اعضای خانواده نسبت به بستن شیر فلکه آب و قطع کردن کنتور برق اقدام می‌کنند اما به دلیل تأخیر در حرکت و رسیدن به اتوبوس، با عجله بدون توجه به شیر گاز وسایل مورد نیاز را برداشته و خانه مستهلک خودشان را واقع در یکی از محلات پایین شهر خرم‌آباد ترک می‌کنند.

نشتی گاز فاجعه آفرید

پای آن‌ها هنوز به آستان قدسی امام هشتم نرسیده، اتفاقی ناخواسته همه برنامه‌های سفر و در واقع کل زندگی این خانواده را بهم می‌ریزد و آقا عارف با تلفنی که یکی از همسایگانش با او می‌گیرد، متوجه می‌شود نشتی شیر گاز آشپزخانه، فاجعه به بار آورده و علاوه بر انفجاری بزرگ در خانه قدیمی آن‌ها و سوزاندن اکثریت اسباب داخل خانه ضمن تخریب دیوار همسایه کناری موجب مرگ سه نفر از همسایه‌ها شده است.

از بازگشت زودهنگام این خانواده از میانه راه چند ماهی نگذشته بود که سرپرست خانه دیوار به دیوار آنها با طرح شکایت خون بهای فرزندانی که غافل از هر جا در اتاق خواب بودند مطالبه خسارت جانی کرد و به عبارتی با ارائه دادخواست تقاضای دیه یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومانی ناشی از فوت عزیزانش، مسبب اصلی حادثه را با لحاظ درصد تقصیر دچار چالشی بزرگ می‌کند.

آقا عارف و اقوام نزدیک او هرچند در پی جلب رضایت شاکی از هیچ اقدامی کوتاهی نکردند و تمام تلاش‌ها را برای پیشگیری از ورود مقصر حادثه به زندان می‌کنند اما در نهایت این بدهکار دیه و به عبارتی این جانباز آبرومند بابت ناتوانی در تأمین الباقی بدهی که تقریباً تا نصف آن از سوی اولیا دم در پی برگزاری جلساتی عفو شده بود در تاریخ ۲۲ آذر سال ۱۳۹۷ نهایتاً راهی حبس می‌شود.

اگر چه بخشی از میزان محکوم‌به تا پیش از ورود آقا عارف به زندان از سوی خانواده متوفیان بخشیده شده بود اما از سال ۹۷ تا به امروز تغلیظ دیات سالانه این رقم را تا به امروز تا حدودی به میزان قبل، یعنی ۲ میلیارد تومان رسانده است.

۱۱۰ میلیون تا آزادی

ستاد دیه استان لرستان به دلیل طولانی شدن مدت حبس در قبال این زندانی با تکمیل تحقیقات میدانی و اخذ استعلام‌های لازم ثبتی و ملکی پرونده این محکوم را در اولویت رسیدگی قرار داده و با ارائه معاضدت قضائی و ارائه دادخواست اعسار ثلث مبلغ را در قالب تعیین اقساط و تعدیل آن‌ها پیگیری کرده و با ارائه کمک ویژه ۲۰۰ میلیون تومانی، در صدد است با همت خیرین الباقی مبلغ ۱۱۰ میلیون تومانی این زندانی را نیز فراهم و تا پیش از میلاد با سعادت حضرت رضا علیه‌السلام این زائر جامانده را راهی زیارت آن آستان ملکوتی کند.

انتهای پیام /

۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ۰۹:۳۶
تعداد کلیک: ۱۴۵

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.