English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تعیین مهریه‌های معقول در جامعه باید نهادینه شود/ کاهش زندانیان غیرعمد به واسطه اصلاح قانون و تلاش‌های ستاد دیه

رئیس قوه قضاییه گفت: فرهنگ تعیین مهریه را از طرق مختلف از جمله آموزش همگانی و کمک‌های فکری بایستی به صورت منطقی در جامعه نهادینه شود تا بدین ترتیب هر ساله از آمار زندانیان مهریه بکاهیم.

 

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست با جمعی از خیران و فعالان اجتماعی، ضمن اشاره به فضائل ماه مبارک رمضان و پذیرایی خداوند متعال از بندگان خود در این ماه در نهایت کرامت و مهربانی، به ذکر نکاتی در باب سیره امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در رسیدگی به ایتام و مستمندان و نیازمندان پرداخت.

رئیس عدلیه در ابتدا، هدف اصلی از برپایی این نشست را صرفاً قدردانی از اقدامات خداپسندانه و خیرخواهانه نیکوکاران و خیران دانست و تاکید کرد که دستگاه قضایی با تدارک این نشست صرفاً در مقام تکریم آنها برآمده است.

55

رئیس قوه قضاییه «زندگی عزتمندانه انسان‌ها»، «همزیستی مسالمت‌آمیز آنها»، «توانمندسازی محرومان و نیازمندان» و «پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی» را چهار هدف عمده مدنظر اسلام در مقوله مسئولیت‌های اجتماعی دانست و نقش خیران و فعالان اجتماعی را در تحقق این چهار هدف بسیار پررنگ و برجسته ارزیابی کرد.

رئیس دستگاه قضا با تشریح نقش خیران و فعالان اجتماعی در «پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی» اظهارداشت: وقتی فردی به واسطه خطا یا جرمی با محکومیت مواجه می‌شود و به زندان می‌رود، مشکلات و معضلاتی از این ناحیه متوجه خانواده او می‌شود که این موضوع موجب شکل‌گیری پیامدهای نامطلوب و آسیب‌های بعدی است؛ در اینجاست که نقش‌آفرینی خیران و فعالان اجتماعی برای پیشگیری از سرایت آسیب به خانواده زندانیان برجسته و متبلور می‌شود.

اژه‌ای به تبیین اهمیت «فرهنگ‌سازی و ترویج امر خیر در جامعه «پرداخت و در این مقوله نیز نقش و کارکرد خیران و افراد نیکوکار را مهم قلمداد کرد و افزود: در انجام امر خیر، احسان و نیکوکاری گاهی بنا بر ملاحظات مرتبط با حیثیت و آبروی افراد باید کار به صورت مخفیانه و نهانی باشد، همانطور که در سیره امیرالمؤمنین این شیوه از خیررسانی مشهود و برجسته است اما گاهی نیاز است که کار خیر و نیکوکاری علنی باشد تا از این طریق، واسطه فرهنگ سازی قرار گیرد و ترویج و تبلیغ خیر و نیکوکاری شود.

55

رئیس عدلیه با بیان اینکه متأسفانه آنچنان که شایسته است کار خیر و شیوه‌های احسان و نیکوکاری برای مردم و جامعه تبیین نشده افزود: خود افراد خیّر و نیکوکار در فرهنگ‌ سازی و ترویج و تبلیغ امر خیر و احسان پیشقدم شوند و برای عموم مردم، کار خیر را از جهات مختلف مادی، تشکیلاتی و ساختاری و شیوه‌ها و روش‌های ناظر بر آن، تبیین و تشریح کنند.

«ضرورت قطع ریشه‌ای آسیب‌هایی که زمینه‌ساز وقوع جرایم، تخلفات و زندانی شدن افراد جامعه است»؛ یکی از مهم‌ترین موضوعاتی بود که رئیس قوه قضاییه در جریان نشست با خیران و فعالان اجتماعی بر آن تاکید کرد و در تحقق این مهم نیز نقش افراد خیر و نیکوکار را برجسته دانست.

محسنی اژه‌ای گفت: کمک و مساعدت خیران برای آزادی زندانیان فی‌نفسه بسیار مبارک و پسندیده است که ما نیز در دستگاه قضایی از آن استقبال می‌کنیم و زمینه آن را هر چه بیشتر فراهم می‌آوریم اما نکته مهم‌تر و با ارزش‌تر شناسایی و رفع آسیب‌هایی است که سبب می‌شود افراد به زندان بیفتند. با شفاف‌سازی فعالیت‌های خیرخواهانه و نیکوکارانه خود، بیش از پیش نسبت به جلب اعتماد و مشارکت مردم اهتمام ورزید و شرایطی فراهم کنید مردمی که در فعالیت‌های خیرخواهانه شما مشارکت می‌کنند نسبت به نحوه و محل هزینه‌کرد مبالغ و اعانه‌ها آگاه شوند.

رئیس دستگاه قضا به موضوع مهریه اشاره کرد و گفت: اینکه خیران بزرگوار ما نسبت به آزادی محکومان مهریه مساعدت می‌کنند بسیار مایه مسرت و خرسندی است اما ارزشمندتر آن است که از طرق مختلف و با شیوه‌های گوناگون از جمله آموزش همگانی به افراد و کمک‌های فکری به آنها، فرهنگ تعیین مهریه به صورت منطقی و عاقلانه را در جامعه نهادینه کنیم و بدین ترتیب هر ساله از آمار زندانیان و محکومان مهریه بکاهیم.

محسنی اژه‌ای «تنوع‌بخشی به فعالیت‌های خیرخواهانه»، «فراهم‌ سازی زمینه برای مشارکت همه آحاد جامعه در پیشبرد امور خیر» و «انتظام‌بخشی به کارهای خیرانه» را از دیگر مسئولیت‌های افراد خیر و نیکوکار دانست و تصریح کرد: در ضمن تکثیر کار خیر باید به اولویت‌بندی و انتظام‌بخشی به آن نیز توجه وجود داشته باشد و اینگونه نباشد که چند مؤسسه و دستگاه، انجام و تکفل یک سری امور خیرخواهانه را برعهده گیرند و امور خیرخواهانه دیگری نیز بر روی زمین بدون متولی باقی بماند.

رئیس قوه قضاییه در این نشست به خیران و نیکوکاران توصیه کرد که با شفاف‌سازی فعالیت‌های خیرخواهانه و نیکوکارانه خود، بیش از پیش نسبت به جلب اعتماد و مشارکت مردم اهتمام ورزید و شرایطی فراهم کنید مردمی که در فعالیت‌های خیرخواهانه شما مشارکت می‌کنند نسبت به نحوه و محل هزینه‌کرد مبالغ و اعانه‌ها آگاه شوند.

رئیس عدلیه به تبیین و تشریح نقش خیران و نیکوکاران در «حرفه‌آموزی و اشتغال زندانیان» و «بهبود فضای فیزیکی زندان‌ها جهت تفکیک و طبقه‌بندی کامل زندانیان» پرداخت و گفت: حرفه‌آموزی به زندانیان و فراهم کردن زمینه اشتغال و درآمدزایی آنها از جهات گوناگون از جمله کمک به خانواده زندانیان و پیشگیری از وارد آمدن آسیب بیشتر به زندانی و خانواده‌اش بسیار حائز اهمیت است و بدون اشتغالزایی برای زندانی تکمیل فرآیند اصلاح و تربیت او ناممکن است.

رئیس دستگاه قضا افزود: افراد خیر و نیکوکار در بهبود فضای فیزیکی زندان‌ها برای تفکیک و طبقه‌بندی کامل زندانیان نیز بسیار می‌توانند کمک‌رسان باشند؛ باید توجه داشت که عدم تفکیک و طبقه‌بندی زندانیان و قرار گرفتن زندانیانی با سنین و جرائم مختلف در یک سالن و اتاق از جهات مختلف آسیب‌زاست.

محسنی اژه‌ای با اشاره به صدور دستور خود به رئیس سازمان زندان‌ها مبنی بر فراهم آوردن زمینه بازدید نمایندگان مجلس، مسئولان دولتی و افراد خیر از زندان‌ها و ندامتگاه‌ها، از خیران و نیکوکاران خواست که از زندان‌ها بازدید به عمل آورند تا از نزدیک با مشکلات زندانیان و زندان‌ها آشنا شوند.

55

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، سید اسدالله جولایی رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور با اشاره به برکات تشکیل این ستاد گفت: چنانچه در کشور ما ستادی با عنوان ستاد دیه وجود نداشت، تعداد افرادی که امروز به واسطه تصادف خودرو و ضرورت پرداخت دیه در زندان هستند، بسیار بیشتر از آمار فعلی بود.

وی یادآور شد: زمانی در کشور ۵۰ هزار زندانی راننده داشتیم به عنوان مثال در جریان بازدید سالیان دور از یکی از زندان‌های سیستان و بلوچستان، مشاهده کردم که تعداد زندانیان تصادفی فقط در یک استان آنقدر بالا بود که یک سالن سه هزار متری بزرگ را به آنها اختصاص داده بودند اما امروز و به واسطه فعالیت ستاد دیه کشور و اصلاح قانون شاهد هستیم تعداد افرادی که به واسطه تصادف و ضرورت پرداخت دیه در آن زندان هستند، به زیر ۱۰۰ نفر رسیده است.

55

یکی از خیران حاضر در این نشست که موسسه زیرمجموعه او ۱۷۰ هزار یتیم در سراسر کشور را تحت پوشش دارد، در سخنانی از تصمیم خود برای تحت حمایت قرار دادن سه هزار نفر از فرزندانی که پدرانشان در زندان به سر می‌برند، خبر داد.

یکی دیگر از خیران که بانی آزادی بیش از ۳۰۰ زندانی شده بود، اظهارداشت: یکی از اقدامات مثبتی که در دوره ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بر قوه قضاییه شاهد آن هستیم، باز شدن درب‌های زندان‌ها به روی خیّرین بوده که این موضوع سبب شده خیّرین با دید بهتر و وسیع‌تری نسبت به آزادی زندانیان اقدام کنند.

یکی از خیران حاضر در این نشست، بانویی بود که علاوه بر تحت پوشش قرار دادن حدود هشت هزار نفر از ایتام، افراد بی‌خانمان و سالخورده، با کمک‌های خود زمینه آزادی ۵۰۰ زندانی در سال ۱۴۰۰ را فراهم کرده بود؛ این بانوی خیر اظهارداشت: در چند ماه اخیر با مهیا شدن شرایط توانسته‌ایم که اقدامات قابل توجهی را در زندان شهرری از جهت امکانات بخشی انجام دهیم.

وی به ضرورت توسعه استفاده از پابندهای الکترونیک تاکید کرد و گفت: هر چقدر بتوانیم با کمک همدیگر زندان‌ها را خلوت کنیم سود کرده‌ایم.

55

این بانوی خیر  خواستار تشکیل مجمع خیران در سراسر کشور برای رسیدگی به امور زندانیان سراسر کشور شد.

یکی دیگر از بانوان خیر که در زمینه آموزش و توانمندسازی ۱۷۳ زندانی رای باز اقدامات گسترده‌ای را انجام داده است، ضمن قدردانی از توجه بیش از پیش دستگاه قضا به آراء باز برای زندانیانی که مشمول این آراء می‌شوند، اظهارداشت: در دوره ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بر قوه قضاییه شاهد افزایش آرای باز برای زندانیان هستیم که جا دارد بابت این اقدام، از رئیس قوه قضاییه تقدیر و تشکر کنیم.

وی سرکشی رئیس قوه قضاییه از زندان‌ها و بررسی شرایط آن‌ها را موجب امیدواری مددجویان در سراسر کشور دانست.

یکی از خیران حاضر در این نشست که با پرداخت یک میلیارد تومان، بانی آزادی ۱۷۰ فرد زندانی شده بود، بر ضرورت تسهیل امور در زمینه اشتغالزایی برای افراد بی‌سرپرست و خانواده‌های زندانیان تاکید کرد.

یکی از بانوان خیر حاضر در این نشست که از جامعه بسیج حقوقدانان کشور بود، با اشاره به اقدامات خیران سازمان بسیج حقوقدانان تهران بزرگ در زمینه آزادی بیش از ۳۷۰ زندانی و برپایی ۲ هزار و ۵۰۰ میز خدمت در مساجد، محلات و اماکن شهری، خواستار استفاده بیش از پیش از قضات در میزهای خدمت و کمک به احیاء حقوق عامه از این طریق شد.

55

انتهای پیام /

۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۰:۴۲
تعداد کلیک: ۸۱

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (1 رای)
  • علی
  • ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰۴:۱۳
  • 0
  • 0
    0

جناب آقای رئیس شما معاون اول بودید و آقای رئیسی رئیس قوه قضائیه شما بانیان وضع موجود هستید اگر ما می دانستیم سکه بهار آزادی از ۵۰۰ تومان به ۱۳ م میرسد غلط میکردیم که مهریه بالا بگیریم. شما بانی این وضع هستید. حالا به فکر فرهنگ سازی افتادید!!! بیچاره مردم.


امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.