English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

کمک 161 میلیارد تومانی خیرین برای آزادی 4 هزار زندانی

از ابتدای سال جاری تا کنون با کمک 161 میلیارد و 444 میلیون تومانی خیرین قریب به 4 هزار زندانی غیرعمد از بند حبس رهایی یافته‌اند.

 

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، نشست خبری سید اسدالله جولایی، رئیس هیات امناء ستاد دیه کشور صبح امروز (11 مهر ماه) با حضور اصحاب رسانه در محل این نهاد حمایتی برگزار شد.

جولایی در ابتدای این نشست با تقدیر از مشارکت خیرین در امر حبس‌زدایی اظهار کرد: در ماه گذشته تعداد ۵ هزار و ۱۶۲ نفر توانستند برای آزادی تعدادی از هموطنان کمک کنند و ۶۵ نفر از خیرین به دفاتر مراجعه کردند و کمک‌های خود را ارائه دادند.

وی گفت: در ارتباط با صلح و سازش، ستاد دیه در سراسر کشور قدم برمی دارد و فعال است و سعی می‌شود با صلح و سازش ایجاد وحدت و محبت شود.

جولایی در ادامه عنوان کرد: در طی فعالیت ستاد دیه از ابتدا تاکنون بیش از ۱۵۰ هزار زندانی غیرعمد که بدهکار مالی بودند از زندان‌ها آزاد شدند. مردم عزیز علی رغم تنگنا‌ها قریب ۱۵۰ میلیارد تومان یعنی بیش از دو برابر سال گذشته به ستاد دیه کمک کرده‌اند.

رئیس هیات امناء ستاد دیه کشور با اشاره به نقش ستاد دیه در تصویب قانون بیمه اجباری شخص ثالث گفت: در ۳۱ اردیبهشت سال ۸۷ این موضوع در صحن مجلس مطرح شد و با رای خوبی به عنوان قانون آزمایشی برای پنج سال با پیگیری مجدانه ستاد دیه کشور و با رای همه نمایندگان تصویب شد.

وی تصریح کرد: پس از تصویب این قانون شاهد سیر نزولی راننده‌ها به زندان‌ها بودیم. بعد از ۱۸ سال فعالیت ستاد دیه، ۲۰ اردیبهشت ۹۵ در مجلس شورای اسلامی این قانون دائمی شد.

رئیس هیات امناء ستاد دیه کشور در ادامه بیان کرد: کار بزرگ دیگری که ستاد دیه کرد، پیگیری تصویب قانون رفع جنبه کیفری از صداق بالای ۱۱۰ سکه بود. از طرفی قانون جدید چک نیز اصلاح شد. ستاد دیه کشور در این زمینه‌ها تلاش کرد.

جولایی در ادامه گفت: به طور میانگین در سال حدود ۵۰ درصد طلبکاران گذشت می‌کنند که در این باره و در خصوصو سال جاری باید گفت این رقم بیشتر شده و در آزادی‌های نیمسال اول تا حدود ۷۰ درصد طلبکاران گذشت کرده‌اند.

رئیس هیات امناء ستاد دیه کشور با اشاره به آزادی ۷۰۷ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد در قالب طرح نذر در سالروز شهادت سردار سلیمانی گفت: ستاد دیه با تلاشی که کرده توانسته رضایت شکات را فراهم کنند تا شاکی با گذشت از قسمتی از طلب خود باعث آزادی زندانی شود.

وی با اشاره به کاهش ورودی زندان‌ها و افزایش آزادی زندانیان گفت: ۷۲ زندانی به همت اعضای هیات ولی الله شهر تبریز آزاد شدند، ۹۰ زندانی غیرعمد با تلاش هیات حسینی تبریز، ۶۵ زندانی با تلاش هیات انصارالحسین شهر رشت آزاد شده‌اند.

جولایی تصریح کرد: ۱۰ هزار و ۶۸۹ زندانی غیرعمد در کشور داریم که از این تعداد ۴ هزار و و ۶۷۳ نفر مشمول کمک هستند و پرونده‌های آن‌ها در دست اقدام است و برای آزادی آن‌ها تلاش می‌شود.

وی گفت: تهران با ۹۹۹ نفر، اصفهان با ۹۹۵ نفر و فارس با ۷۶۲ محبوس بیشترین زندانی غیرعمد را دارند و سیستان و بلوچستان و هرمزگان کمترین را دارند.

وی بیان کرد: در نیمه نخست سال، ۳۶۸۹ نفر از زندان‌ها آزاد شدند که ۱۴۷ نفر از آن‌ها خانم‌ و مابقی محکومان مرد بودند. بدهی این افراد ۲۳ هزار میلیارد ریال بوده است.

رئیس هیات امناء ستاد دیه کشور خاطرنشان کرد: در ۴۳۳ پرونده فقط با صلح و سازش و پرداخت رقمی، اخذ رضایت شده و از زندان‌ها آزاد شدند؛ یعنی ۳۸ درصد از سوی طلبکاران گذشت شده است.

جولایی عنوان کرد: در جدول فرآیند آزادی زندانیان از ابتدای سال تاکنون ستاد دیه توانسته است ۱۶۱ میلیارد و ۴۴۴ میلیون تومان در جهت آزادی قریب به ۴ هزار نفر، تامین کند.

جولایی در ادامه و در پاسخ به سوالی در خصوص زندانیان مهریه گفت: تلاش ما بر این است که آشتی دهیم تا موضوع به طلاق کشیده نشود و در این زمینه کمک‌های لازم انجام می‌شود.

رئیس هیات امناء ستاد دیه کشور در پایان و در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه چند روز قبل رئیس سازمان زندان‌ها بر لزوم اصلاح اساسنامه ستاد دیه تاکید کرد، آیا اساسنامه ستاد دیه اصلاح خواهد شد یا خیر گفت: در جلسات کارشناسی اصلاحات لازم که اساسنامه را تحکیم می‌کرد، انجام شده است.

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

انتهای پیام/

 

۱۱ مهر ۱۴۰۰ ۱۳:۳۰
تعداد کلیک: ۴۸۳

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.