English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

پاداش قاضی یزدی به آزادی زندانیان غیرعمد اختصاص یافت

یکی از قضات پاکدست دادگستری استان یزد با ردّ پیشنهاد رشوه از سوی رئیس کل دادگستری تشویق و مبلغی را به عنوان پاداش دریافت می‌کند که در ادامه همین هدیه صرف آزادی زندانیان جرائم غیرعمد می‌شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، با پیشرفت جوامع و گسترده شدن مکاتبات اداری، رشاء و ارتشا نیز رو به فزونی گرفت. هر چند این جرم در جهان سابقه‌ای طولانی دارد اما در مکاتبات اداری و دفتری ما ایرانیان قدمتی به بلندای آن در تاریخ ندارد، با این وجود متاسفانه بارها از سوی نهادها و دستگاه‌های نظارتی با اخبار متعدد کشف و ضبط اموال و مبالغی در این حوزه مواجهیم.

گرچه این جرم جنبه مالی دارد اما بی‌اعتمادی به فضای دولتی و مدیریتی ایجاد می‌کند و ضربه اساسی که در روند پیشبرد امور مخصوصا امور قضایی دارد و با مال و جان افراد در ارتباط است در زمره جرایم علیه امنیت و آسایش افراد احصاء شده است.

تقویم رشوه یا دریافت آن تفاوتی ندارد، به زعم کارشناسان سبب از بین رفتن رقابت سالم و سلب اعتماد عمومی شده و افرادی که برای رشوه‌دهی به ویژه در محاکم قضایی اقدام می‌کنند در تلاش هستند تا قضات را از دادخواهی عادلانه بازدارند و این گونه القا کنند که عدالت را رعایت نمی‌کنند.

یزد از دیرباز به دلیل موقعیت جغرافیایی و شاه راه مواصلاتی در کشور مورد توجه بسیاری از افراد از جمله قاچاقچیان مواد مخدر قرار گرفته اما با هوشیاری نیروهای نظامی و انتظامی بسیاری از سوداگران در مسیر خود ناکام مانده‌اند.

زن و شوهر جوانی که با یک دستگاه ماشین خارجی، اقدام به ورود مقدار ۲۴۸ کیلوگرم مواد مخدر از نوع تریاک از یکی از استان‌های جنوبی کشور به استان یزد را داشتند با هوشیاری نیروهای پلیس شناسایی و دستگیر و پس از تشکیل پرونده به محاکم قضایی استان معرفی شدند.

قاضی جوان یزدی به نام ایمان جعفری مسئول رسیدگی به این پرونده در استان شد تا پس از بررسی‌های لازم حکم خود را در خصوص این پرونده صادر کند اما در حین رسیدگی به این پرونده، شخصی با مراجعه به دفتر این قاضی جوان مقدار زیادی سکه طلا را که در جعبه ای زیبا جای داده شده بود به قاضی داده و درخواست صدور حکم به نفع متهمین پرونده و همین طور آزادی ماشین توقیف شده را داشت.

قاضی جوان اما به محض دریافت این پیشنهاد، جعبه سکه های طلا را تحویل گرفته و با حضور در دفتر رئیس کل دادگستری استان این موضوع را با وی در میان گذاشته و پس از تکمیل صورت جلسه در این خصوص، حکم قانونی و شرعی را نیز صادر کرد.

رئیس کل دادگستری استان یزد هم با مشاهده برخورد و رفتار قاضی جوان یزدی که از روی صداقت، ایمان و وظیفه شناسی رشوه را رد و حکمی عادلانه صادر کرد، تصمیم به تقدیر از وی گرفته و مبلغی را در قالب یک کارت هدیه به انضمام لوحی تقدیر به وی اهدا کرد.

قاضی جوان اما این موضوع را به شکل دیگری خاتمه داده و مبلغی را که به عنوان هدیه از سوی رئیس کل دادگستری دریافت کرده بود در اقدامی ایثارگرانه و خداپسندانه به آزادی زندانیان جرائم مالی غیرعمد اختصاص داد.

ایمان جعفری، قاضی جوان یزدی با این اقدام تاثیرگذار و زیبا نشان داد که هنوز بسیارند انسان‌های با ایمانی که زرق و برق مال دنیا چشمشان را نگرفته و با تمام وجود برای اجرای عدالت و احقاق حقوق همنوعان گام برمی‌دارند.

انتهای پیام /

۱۴ تیر ۱۴۰۰ ۱۰:۴۶
تعداد کلیک: ۲۴۷

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.