English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

جلوه دیگری از فرهنگ عاشورایی با چاشنی جوانمردی در سمنان

کرونا آیین‌های عزاداری اباعبدالحسین علیه‌السلام را تحت الشعاع قرار داد اما اهالی ورزش استان سمنان به رسم منش پهلوانی، جلوه دیگری از حماسه حسینی را با راه‌اندازی پویش «نذر حسینی» به نمایش گذاشتند.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، تفاوت مردم ایران زمین با دیگر کشورهای جهان بیشتر به همدلی موجود در بین مردم مربوط می‌شود، اتفاقی که در روزهای دشوار این مقوله پررنگ‌تر از همیشه نمود پیدا می‌کند.

در این بین مردم سمنان نیز مانند دیگر نقاط کشور از این قاعده مستثناء نیستند. با شیوع ویروس کرونا می‌شود گفت چند ماهی است که زندگی از حالت عادی خارج شده و حتی آیین‌های مذهبی به شکل و شمایلی دیگر اجرا می‌شود. موضوعی که در کنار همه مشکلات ایده‌ها و ابتکاراتی بدیع را نیز به دنبال داشته است.

عاشق که باشی از هر فرصتی بهره‌ می‌جویی تا عشق خود را به اهل بیت به رخ بکشانی. درست است کرونا آیین‌های اباعبدالله الحسین علیه‌السلام را تحت الشعاع قرار داد، دری از باب‌های رحمت را بست، اما رحمت آل‌الله درِ دیگری گشود تا در عرض ارادت عاشقان سالار شهیدان عقب نمانی.

بسیاری از مردم نوع‌دوست دست به کار شده  و هر یک به شیوه‌ای پای کار آمدند تا کار نیازمندان و اقشار ضعیف جامعه لنگ و روی زمین نماند و گره از مشکلاتشان گشوده شود.

اهالی ورزش استان سمنان نیز از این قاعده مستثنی نبودند، با شروع ویروس کرونا فعالیت‌های آنان در حوزه ورزش نسبت به گذشته کمتر شد اما این روزها، آنان در جبهه‌ای دیگر با خلوص نیت به یاری همشهریانی شتافتند که در شرایط سخت کرونایی و فشارهای اقتصادی ناشی از آن و نیز جرائمی که ناخواسته اتفاق افتاده، درگیر شدند.

این قشر فعالیتشان را چنان جهت‌دهی کردند که تنها در کمتر از پنج روز از ایام ماه محرم  توانستند با راه‌اندازی پویشی به نام  «نذر حسینی»، یک مددجوی زندانی جرائم غیرعمد را از بند آزاد کنند.

در این خصوص مدیرعامل انجمن ورزشکاران قهرمانان و پیشکسوتان سمنان در این خصوص در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: با توجه به شرایط متفاوت ماه محرم امسال به دلیل شیوع کرونا به طور قطع مراسم عزاداری متفاوت است.

مرتضی دهرویه افزود: مردم دیندار و مذهبی و وفادار به راه  امام سوم شیعیان در ماه محرم و صفر با توجه به اعتقادات ریشه‌ای نذوراتی دارند که در مراسم‌های دسته روی، نخل گردانی و هیات‌ها انجام می‌دادند. به همین منظور با همفکری اهالی ورزش و رسانه برای ساماندهی این نذورات و همچنین اقدام خداپسندانه هم استانی‌ها بر آن  شدیم تا برای آزادسازی چند زندانی که به خاطر مشکلات مالی از خانواده‌های خود دور هستند، اقدام کنیم.

مدیرعامل انجمن ورزشکاران قهرمانان و پیشکسوتان سمنان ادامه داد: اهالی ورزش که روحیه جوانمردی و فتوت در آن ها سرآمد است با همکاری انجمن ورزشکاران، قهرمانان، پیشکسوتان و کانون مربیان فوتبال اقدام به راه‌اندازی پویش نذرحسینی کردند. انتظار می‌رود تمام اقشار جامعه برای اصلاح جامعه و تداوم راه سالار شهیدان در این پویش وارد میدان شده و تا حد توان چند زندانی که فقط ناخواسته و به دلیل اتفاقات روزگار گرفتار شده‌اند را به آغوش خانواده‌هایشان بازگردند.

دهرویه تاکید کرد که این پویش زیر نظر ستاد دیه استان سمنان فعالیت می‌کند و کمک‌ها مستقیم به حساب این ستاد واریز می‌شود تا جای هیچ گونه شبهه‌ای نباشد. پویشی که از اول محرم آغاز و تا اربعین حسینی تداوم دارد.

آزادی اولین مددجوی جرایم غیرعمد

رییس ستاد دیه استان سمنان با اشاره به پویش نذر حسینی و تفاهمی که دست‌اندرکاران با این ستاد داشتند، گفت: در پنجمین روز از این پویش با استقبال بی نظیر اهالی ورزش، یک مددجوی زندانی جرایم غیر عمد آزاد شد و تا در این شب‌های عزیز در کنار خانواده دعاگوی خیران باشد.

سید هادی نقیبی اظهار کرد: مبالغی نیز در حال جمع آوری است تا شرایط آزادی دومین مددجوی جرائم غیرعمد در استان سمنان فراهم شود.

وی با اشاره به استمرار این پویش تا پایان اربعین حسینی، تصریح کرد: بی شک، خانواده‌های زندانیان جرائم غیرعمد چشم انتظار سرپرست خود هستند و آزادی این زندانیان سبب پاک شدن اشک از چشمان خانواده‌ها می‌شود.

نقیبی با بیان اینکه ماه‌های محرم  و صفر ایامی پربرکت است، خاطرنشان کرد: شهروندان می‌توانند خوشحالی را برای خانواده‌های زندانیان جرائم غیرعمد به ارمغان بیاورند.

رییس ستاد دیه استان سمنان یادآور شد: در این بین شاکیان پرونده با توجه به شیوع کرونا و وضعیت اقتصادی نامطلوب، از منظر نوع دوستی کمک کنند تا جایی که می‌توانند در مشکلات مالی به وجود آمده برای افراد گرفتار در بند به دلیل جرایم غیرعمد این مسایل را مد نظر بگیرند تا راهگشای آزادی آنان باشند.

نقیبی گفت: در پایان پویش نذر حسینی تمام کمک‌های مالی جمع‌آوری شده در این پویش و تعداد افرادی که در قبال آن از زندان آزاد شدند، اعلام می‌شود.

مجید احمدپور یکی دیگر از دست‌اندرکاران پویش نذر حسینی معتقد است: برخی شهروندان برای این ایام نذوراتی را در نظر و تصمیم به ادای این نذورات دارند اما شاید با شرایط پیشرو در چگونگی ادای نذر خود دچار تردید شدند. از شهروندان تقاضا داریم که در این پویش حسینی شرکت کرده و دیگران را هم در پیوستن به این کار خداپسندانه تشویق کنند.

وی تاکید کرد که شاید از این طریق بتوانیم برای اصلاح جامعه و هدف اباعبدالله الحسین علیه‌السلام قدمی هر چند کوچک برداریم و چند خانواده نگران و گرفتار شاد شوند و  خداوند و سالار شهیدان هم از ما راضی و خشنود باشند.

احمدپور با بیان اینکه کسانی که برای آن‌ها برنامه ریزی شده اشخاصی هستند که واقعاً تنها و نیازمند هستند، افزود: این افراد به خاطر مبلغ ناچیزی سال‌ها است که در زندان به سر می‌برند و کمک شهروندان می‌تواند دل خانواده‌های آن‌ها را شاد و مشکلات زیادی را از پیش روی آنان بردارد.

عباس بابایی یکی از شرکت‌کننده در پویش نذر حسینی است، اظهار کرد: با توجه به حرکت ارزشی جامعه ورزشی استان سمنان برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد، این اقدام معامله‌ای با خداست و با اتحاد و همدلی می‌توان این کار را استمرار بخشید و اثرات مثبت آن را در جامعه مشاهده کرد.

بسیاری از فعالان ورزشی  به پویش نذر حسینی پیوسته اند و با ابراز خرسندی از پیوستن به این پویش، معتقدند که میزان کم یا زیاد کمک‌ها آنقدر اهمیت ندارد بلکه مهم لبخندی است که قرار است مهمان لب‌های یک خانواده شود و عزیزی رابه آغوش گرم خانواده‌اش برگرداند.

به طور قطع، شرایط محرم امسال و بایسته‌های خاص آن در هیچ سالی تجربه نشده بود، اما تغییر رویه‌ها و تطابق با شرایط به خاطر شیوع ویروس کرونا، نیک‌اندیشی وخیرخواهی شهروندان استان سمنان را در مسیرهایی مانند این موضوع قرار داد تا به بهترین شکل به افراد آسیب‌دیده به هر دلیل کمک شود.

کرونا تهدیدی بوده و هست که فرصت‌های خوبی را پیش چشمان مردم نهاد و سیلی از همدلی  را در هر کوی و برزن هر منطقه از ایران اسلامی جاری‌ کرده است.

۶۰۳۷-۹۹۱۸-۹۹۸۷-۸۵۸۵  شماره حساب ستاد دیه استان سمنان است و ایده جالبی که شهروندان برای ادای نذورات خود آستین همت مواسات را بالا بزنند و در میدان مسابقه خیرات که این روزها سراسر ایران اسلامی را فرا گرفته است، پیروز و سربلند باشند.

انتهای پیام /

۱۱ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۰۹
تعداد کلیک: ۴۲

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.