English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

محکوم مالی جرائم غیرعمد نباید به زندان برود

عضو کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی گفت: اعتقاد ما بر این است که محکومان مالی جرائم غیرعمد مثل دیه و مهریه نباید به زندان بروند.

حجت‌الاسلام حسن نوروزی، در توضیح طرح ممنوعیت حبس محکومان مالی که در ابتدای فعالیت مجلس یازدهم به هیئت رئیسه مجلس تحویل شده است، گفت: این طرح به صورت مشخص درباره بدهکاران دیه‌های غیرعمد و نیز بدهکاران مهریه تهیه شده است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم افزود: اعتقاد ما بر این است که محکومان مالی جرائم غیرعمد مثل دیه و مهریه نباید به زندان بروند.

نوروزی ادامه داد: مجرم یا مال و دارایی دارد که طلبکار می‌تواند آن را معرفی کند و از طریق آن به طلب خود برسد، یا به اصطلاح مجرم دارنده مال است و نمی‌خواهد آن را به طلبکار دهد که در این صورت دادگاه ورود می‌کند. حال اگر مالی ندارد و زندان برود، نسبت به حقوق خانواده او تعدی می‌شود.

وی ادامه داد: حبس برای کسانی که بدهکار غیرعمد هستند معنا ندارد. قانون پیش از انقلاب برای این دسته از بدهکاران حقی قائل نبود و اصل بر ایسار (توانایی) بود. به همین دلیل در اصلاحیه قانون مجازات اسلامی در سال 92 اصل بر اعسار(ناتوانی) دانسته شده است. دادگاه‌های قبل از انقلاب اینطور می‌گفتند که بدهکار، مال و دارایی دارد و باید به زندان برود تا بدهی خود را بپردازد؛ ولی در حال حاضر می‌گوییم اصل بر این است که بدهکار مالی ندارد و اگر دارد طلبکار باید آن را ثابت کند.

انتهای پیام /

۲۸ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۳۵
تعداد کلیک: ۹۱

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (3 رای)
 • علی
 • ۲۹ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۳۴
 • 0
 • 0
  0

این آقا هر وقت سکه بالا میره میاد یه مصاحبه میکنه میره 5 ساله تو مجلس دنبال حبس نکردن محکومان مالی هستند. واقعا قانون اگر در وقتش تصویب نشه چه فایده ای داره؟

 • علی محمدی
 • ۱ مرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۳۴
 • 0
 • 0
  0

چرامسیولین به ازدواج به چشم تجارت وبیزنس نگاه میکنند وبهترین راه حل برای این عفونت که دامنگیر قربانیان مهریه شده اینه که درصورت عدم توانایی مرد برای پرداخت,زن بتواند خودش طلاق بگیرد .اگر سازش ندارند جداشوند نه اینکه مردقربانی مهریه شود واگرنتوانست پرداخت
کند زندانی شود و ازطرف دیگرزن خانه را ترک وهیچ اجباری هم به تمکین نداشته باشد و با اقساط مهریه زندگی مجردی خودش را براحتی ادامه دهدوبا حمایت قانون مشغول به فساد و با ابروی شوهرش بازی کند. همچنین باحمایت قانون به خانه شوهرش هم بر نگردد


امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.