English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بدهکاران معسر در پرداخت مهریه حبس ندارند

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در حوزه تعهدات مهریه منبعد افراد معسر تحت هیچ شرایطی راهی زندان نخواهند شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، یدالله موحد ضمن اشاره به این که قوه قضائیه مرزبندی لازم برای تعیین تکلیف پرونده‌ محکومیت‌های مالی ناشی از تعهدات مهریه را تعیین کرده است، گفت: در حوزه مهریه افردی که ممتنع هستند (باید به زندان بروند و در مقابل افرادی که معسر هستند تحت هیچ شرایطی نباید به زندان بروند.

موحد افزود: تشخیص ممتنع و یا معسر بودن فرد بدهکار مهریه، با مجوز دادگاه و با پیگیری‌های تخصصی ستاد دیه انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: زمینه‌های لازم برای تعیین تکلیف مددجویان جرائم غیرعمد در حوزه تصادفات نیز مشخص شده و این افراد نیز با استفاده از ساز و کارهای موجود از جمله کمک شرکت‌های بیمه، صندوق تامین خسارت‌های بدنی و ... نباید وارد زندان شوند.

وی گفت: با استفاده از ظرفیت‌های موجود از جمله عفو سراسری رهبری معظم انقلاب اسلامی، کرمان شاهد کاهش 25 درصدی جمعیت کیفری زندان‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بوده‌ایم و استان کرمان در این زمینه رتبه خوبی را در کشور به خود اختصاص داده است.

رئیس هیئت امنای ستاد دیه استان کرمان به نقش میانجی گران تاثیرگذار در حل و فصل پرونده‌های مربوط به جرائم غیرعمد اشاره و بیان کرد: تاکنون 5 هزار نفر در راستای طرح حکمین و مصلحین آموزش های مربوط به صلح و سازش را دریافت کرده‌اند.

موحد اظهارداشت: رابطان دستگاه قضایی سعی می کنند با مداخلات اثرگذار خود، زمینه صلح و سازش در پرونده‌ها را ایجاد کنند و اقدامات استان کرمان در ایجاد صلح و سازش در سطح کشور نمونه است.

وی به تدوین میثاق‌نامه عدالت و امنیت پایدار نیز اشاره و بیان کرد: این میثاق‌نامه به منظور بهره گیری از ظرفیت‌های موثر علماء و سران طوایف در کنترل و کاهش جرائم خشن و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن بین دادگستری، استانداری، اداره کل اطلاعات، فرماندهی انتظامی استان و علماء و سران طوایف جنوب و شرق استان امضاء شده است و در این راستا سران طوایف همکاری بسیار خوبی داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه برخی اقدامات انجام شده برای ایجاد صلح و سازش در پرونده های مربوط به جرائم غیرعمد شایسته تقدیر است، اظهارداشت: توسعه فعالیت‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود مددجویان جرائم غیرعمد به زندان‌ها نیز ضروری است و در این راستا می‌توان از ظرفیت‌های موجود استفاده کرد.

انتهای پیام/

۱۳ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۴۶
تعداد کلیک: ۳۲۳

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.