English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

کمک 5 میلیاردی خیرین در جشن‌های گلریزان سیستان و بلوچستان

مردم نیک اندیش سیستان و بلوچستان در جشن های گلریزان امسال 5 میلیارد تومان برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد این استان اهدا کردند.

مردمان سرزمین نخل و آفتاب در کمک و نیکی کردن به همنوع سرآمد هستند و جشن گلریزان در ماه مبارک رمضان اوج نمایش این خصلت زیبای مسلمانی و ایرانی است.

در فرهنگ دینی و اسلامی ما امور خیر بسیار فراوان و در نزد پروردگار هر یک دارای اهمیت و اجر و پاداش معنوی است، لیکن در این میان پاداش کمک و دستگیری از نیازمندان و رفع حاجت از انسان مؤمن مضاعف است و البته نیازمندی که به جهت بروز نیازمندیش گرفتار زندان نیز شده باشد در الویت توجه و کمک انسان‌های نیکوکار و خیراندیش است.

کمک به زندانیان جرایم غیرعمد می‌تواند مشکل فرد گرفتار در زندان که بواسطه تنگ دستی و ضعف مالی گرفتار زندان شده، مشکل خانواده و افراد تحت تکفل وی که سرپرست خانواده خود را در زندان می‌بینند و مشکل خانواده قربانی حوادث غیرعمد و فرد مصدوم که علیرغم حضور محکوم علیه در زندان حق و حقوق مالی آنها باقی مانده را حل کند.

مدیرکل ستاد دیه سیستان و بلوچستان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امید است با اجرای صحیح قوانین از سوی شهروندان شاهد کاهش معضلات اجتماعی جامعه از جمله به حداقل رسیدن ورود افراد در اثر ارتکاب جرایم غیرعمد به زندان‌های کشور باشیم.

سید عبدالحسین سجادی با اشاره به کمک نقدی و تعهد ۵۰ میلیارد ریالی خیران سیستان و بلوچستان، از مردم شریف استان در خواست کرد همچنان به کمک‌های خیرخواهانه خود در زمینه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد ادامه دهند و همانگونه که تاکنون حامی دستگاه‌های اجرایی بوده‌اند در برگزاری جشن‌های گلریزان در سراسر استان ستاد دیه را همراهی کنند.

وی افزود: با برنامه ریزی های انجام شده در ماه مبارک رمضان امسال در ۲۰ شهرستان استان جشن گلریزان و بیش از ۲۲ همایش دیگر برای نخستین بار در بخشداری‌ها و ادارات شهرستان‌های تابعه برگزار شد که در این بین نقش فرمانداران و مسئولان قضائی بویژه رئیس کل دادگستری و دادستان‌های استان قابل تقدیر است و نقش مردم فهیم و سخاوتمند اعم از شیعه و سنی که نمادی از وحدت عینی و عملی را به نمایش گذاشتند نیز بسیار مهم و قابل قدردانی است و چه سودی بالاتر از رضایتمندی خداوند بزرگ متعال است.

مدیر نمایندگی ستاد دیه سیستان و بلوچستان تاکید کرد: سوانح رانندگی، عدم پرداخت مهریه و نفقه، حوادث کارگاهی و صدور چک‌های بی محل غیر از کلاهبرداری عمده جرایم زندانیان غیرعمد را تشکیل می‌دهند که در این راستا افراد اگر تنها کمی بیشتر احتیاط می‌کردند و قوانین و مقررات جامعه را رعایت می‌کردند، به طور حتم امروز گرفتار زندان نبودند.

وی گفت: جشن گلریزان یکی از بهترین راه‌ها برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد و محکوم به دیه به شمار می‌رود که در این راستا هر ساله این جشن در سراسر کشور و استان برپا شده و از این طریق زمینه آزادی افراد زیادی فراهم می‌شود.

۶۷ زندانی غیر عمد در زندان‌های سیستان و بلوچستان به سر می‌برند

سجادی با بیان اینکه هم اینک ۶۴ زندانی محکوم به پرداخت دیه و جرایم غیر عمد در زندان‌های استان بسر می‌برند، افزود: از بدو تأسیس ستاد دیه سیستان و بلوچستان تاکنون نزدیک به ۹۰۰ نفر زندانی جرایم غیرعمد به همت ستاد دیه و خیران از زندان‌های استان آزاد شده‌اند که رقم بسیار خوبی است که در این راستا امیدواریم این آمار در سال جدید افزایش چشمگیری داشته باشد.

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان اظهار کرد: برای آزادی ۶۷ نفر بالغ بر ۱۲ میلیارد ریال نیاز است که تلاش خواهیم کرد با مشارکت و همکاری مردم نوعدوست سیستان و بلوچستان زمینه آزادی زندانیان جرایم غیر عمد فراهم شود.

وی گفت: طبق بررسی‌ها و پرونده‌های موجود بیشترین تعداد مددجویان ستاد دیه را زندانیان مهریه تشکیل می‌دهند که این افراد با انتخابی درست و تعیین صحیح مهریه آگاهانه و معقول به طور حتم امروز در بند گرفتار نبودند. خوشبختانه هیچ بانوی زندانی غیرعمد در زندان‌های استان که محکوم به پرداخت دیه باشد وجود ندارد.

وی افزود: وجود هر یک زندانی جرایم غیرعمد در زندان تأثیر نامطلوبی بر جامعه و به ویژه خانواده‌های آنان دارد به همین سبب امیدواریم مردم عزیز و نیک اندیش ماهانه مبلغی را به آزادی این زندانیان اختصاص دهند تا از این طریق شمار بیشتری از این زندانیان از بند رهایی یابند.

مدیر نمایندگی ستاد دیه سیستان و بلوچستان بیان کرد: از تمام مردم و مسئولان درخواست می‌کنیم خودشان تبلیغ کننده این ستاد باشند و اهمیت کرامت اسلامی و انسانی را به دیگران یادآوری کنند.

وی خاطر نشان کرد: تعداد زندانیان جرایم غیرعمد حاضر به خواب در زندان‌های سراسر استان ۶۷ نفر است که ۹ نفر به جرم تصادف و قتل شبه عمد، ۳۸ نفر به جرم مهریه و نفقه و ۲۰ نفر به جرم محکومیت مالی تحمل حبس می‌کنند.

۱۵۸ زندانی غیرعمد به آغوش خانواده باز گشته‌اند

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۴۱ زندانی جرایم غیر عمد در استان به همت ستاد دیه و خیران آزاد شده‌اند، افزود: از ابتدای سال تاکنون نیز ۱۷ زندانی محکوم به پرداخت دیه و جرایم غیر عمد از زندان‌های سراسر سیستان و بلوچستان آزاد شده‌اند.

مدیر نمایندگی ستاد دیه سیستان و بلوچستان اظهار کرد: هم اکنون ۱۳ درصد زندانیان جرایم غیر عمد در چابهار، ۲۱ درصد در زاهدان، ۱۶ درصد در سراوان، ۲ درصد در خاش، ۱۲ درصد در ایرانشهر و ۳۶ درصد در زابل تحمل حبس می‌کنند.

وی گفت: سال گذشته ۲۲ جشن گلریزان برای آزادی زندانیان جرایم غیر عمد استان برگزار شد که این تعداد امسال به ۴۲ جشن و همایش افزایش یافته است.

سجادی شمار زندانیان جرایم غیرعمد آزاد شده سیستان و بلوچستان در سال ۹۶ را ۱۳۹ نفر ذکر کرد و افزود: این رقم در سال ۹۷ به ۱۴۱ نفر افزایش یافته که این تعداد متناسب با برنامه پنج ساله ستاد دیه کشور است.

به گزارش ایرنـا ، سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود ۱۸۸ هزار و ۲۲۲ کیلومترمربع (معادل ۱۱.۵ درصد مساحت کشور) و بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارای ۶ زندان برای نگهداری مجرمان جرایم عمد و غیرعمد در شهرستان‌های زابل، زاهدان، خاش، ایرانشهر، سراوان و چابهار است.

انتهای پیام /

۱ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۹
تعداد کلیک: ۱۷۰

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.