English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

قلک‌های مهربانی شکست/ نوعدوستی به وقت گلریزان

جشن گلریزان امسال نیز با حضور گرم مردم سنندج برگزار شد و در این مراسم جمع زیادی از مردم نوع دوست و خیر برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد وارد عرصه شدند.

 به گزارش مهـر ، این روزها، چه اشک‌هایی که از سر نداری و رنج، بر زمین آرزو ریخته می‌شود و چه دل‌های نازکی که از سر اضطرار و ناراحتی شکسته می‌گردد، دست‌های بی نیرو، چشم‌های پر اشک، قلب‌های آزرده، همه و همه در آرزوی یک تکان فکر و اندیشه و به امید یک حرکت خداجویانه و مهرورزانه از سوی نیکوکاران در همه زمان‌ها، به ویژه روز جشن گل ریزان برای زندان جرایم مالی غیر عمد است.

جشن گلریزان بهانه‌ای است برای حضور در جمع خیرینی که می‌خواهند گره‌ی بگشایند، شاید این بهانه برای حضور از دست برود ولی همواره مجال هست تا بودن را به باز کردن گره‌ی از مشکلات مردم به ویژه زندانیان جرایم غیرعمد معنای دیگری بخشید.

شامگاه چهارشنبه پردیس سینمایی بهمن سنندج مملو از مردم نوع دوست و خیر کردستانی بود که همه آمده بودند تا با کمک‌های خود گره از کار دیگری باز کنند و به وی کمکی کرده باشند.

۳۲۸ زندانی جرایم مالی غیرعمد چشم انتظار کمک خیرین

رئیس هیئت امنای ستاد دیه استان کردستان در ابتدای مراسم طی سخنانی گفت: در حال حاضر ۳۲۸ زندانی جرایم مالی غیر عمد در حال تحمل حبس در زندان‌های استان هستند که برای آزادی چشم به دستان مردم خیر کردستان دارند.

علی رشیدی اظهار داشت: در حال حاضر ۳۲۸ نفر زندانی جرایم مالی غیر عمد داریم که از این تعداد ۲۷۳ نفر بدهکاری مالی دارند و ۴۷ نفر بدهکاری مهریه، سه نفر بدهکاری نفقه خانواده و پنج نفر نیز به دلیل بدهکاری حوادثی مانند تصادف و حوادث کارگاهی تحمل حبس می‌کنند.

وی افزود: میزان بدهکاری این تعداد زندانی در مجموع بیش از ۴۰ میلیارد تومان است که اگر خیران و نیکوکاران همچون سالیان گذشته ستاد دیه را یاری کنند ستاد دیه نیز می‌تواند با رایزنی با شکات بخش اعظمی از مبلغ بدهکاری‌ها را رضایت گرفته و بقیه را پرداخت کند تا مشکل تعداد زیادی از این زندانیان رفع شود.

برگزاری گل‌ریزان زندانیان غیرعمد یک حرکت ارزشی است

نماینده ولی فقیه در استان کردستان نیز در این جشن گفت: انجام کار خیرخواهانه و برگزاری مراسم جشن گل‌ریزان برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در ماه مبارک رمضان بسیار ارزشمند است.

آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی اظهار کرد: کسانی که به دلایل جرایم مالی غیرعمد در زندان گرفتار شده نیاز به کمک دارند و باید کمک شوند تا خانواده این افراد در جامعه دچار آسیب نشوند.

وی با بیان اینکه باید خدا را بدهکار خود کرد چرا که خداوند جبران خواهد کرد، افزود: خداوند در آیات قرآن کریم فرموده است که آنچه که به یک بنده داده‌ایم می‌توانستیم به دیگری هم بدهیم.

اشک‌هایی که سرازیر می‌شود و قلب‌هایی که هنوز هم می‌تپد

جشن گل‌ریزان در میان سکوت همگان با پخش فیلم مستندی از زندانیان غیر عمد ادامه می‌یابد، کلمات بر روی پرده نقش می‌بندند و از جوانی، داستانی روایت می‌کند که امروز به دلیل مشکلات مالی در پشت میله‌های زندان روزگار می‌گذراند و ... !

اشک‌ها پشت قاب چشم‌ها جمع شده است و ناخودآگاه می‌توانی صورت‌های همه را ببینی که در تاریکی سالن اشک‌هایشان برق می‌زند و صورت‌هایشان خیس خیس شده است.

قلب قلم من نیز می‌تپد تا شاید با نگارش کلماتی هر چند کوتاه از عمق درد مادر و پدر پیر این جوان کلماتی بنگارد تا شاید قلبی خیراندیش این کلمات را بهانه‌ای سازد و به یاری بشتابد.

در عرصه خبر گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که هر چه بزرگ و توانمند هم که باشی نوشتن برائت سخت می‌شود نمی‌توانی و نمی‌دانی از کدام یک بنویسی؛ نمی‌توانی دلت را با رشته احساسات یکی کنی و در این حال است که نوشتن و وصف کردن برائت سخت می‌شود.

گاهی هرقدر هم که بلند و بزرگ باشی باید خم شوی تا دست یکی را بگیری تا او را بلند کنی، آری این روزها اگر چشم خود را بیشتر باز کنیم کودکان زیادی را می‌بینیم که پدر در کانون گرم خانواده نبوده و پدران آنها به دلایل مختلف مانند نفقه، مهریه، تصادف و غیره در زندان به سر می‌برند.

این کودکان آرزو دارند پدر در خانه باشد، آنها با دستان کوچک خود دعا می‌کنند در این جشن گل‌ریزان خیرینی حضور به هم رسانند تا زمینه آزادی پدر آنها فراهم شود.

هنوز هم سالن پر از سکوت است و برگه‌های معناداری دست به دست می‌چرخد، مجری برنامه آرام برگه‌ها را جمع می‌کند تا به رسم گذشتگان چراغ اول را خیری روشن کند و بعد از آن چراغ‌ها جشن گل‌ریزان را نورانی کنند.

تمام میهمانان و خیرین و حاضران در جشن هر چه در توان داشته‌اند برای آزادی پدر یک کودک به کار گرفته، از کودکی که با قلب بزرگ خود قلکش را برای آزادی زندانیان به جشن آورده تا مادری که با چشمانی اشک بار هر آنچه را که دارد می‌پردازد.

1

مبالغ در این جشن زیاد مهم نیستند و کسی به آنها توجهی نمی‌کند بلکه این خود جشن و احساس نوع دوستی و انسان دوستی است که مردم را دور هم جمع کرده تا گره‌ای از مشکلات یک خانواده باز کنند تا شاید بتوانند با آزادی حتی یک زندانی کانون خانواده‌ای را باز هم گرم کنند.

گل‌ریزان به واقع ریختن گل زندگی و امید در چلّه سرمای رنج و سختی و گرفتاری همنوعان و همراهانمان است که با ریختن گلی از شاخسار زندگی خود باغ بقا و بهار وصل را به خانواده‌های در رنج هدیه می‌کنند و زندانیان جرایم غیرعمدی را که از بد حادثه گرفتار شده‌اند، نجات می‌دهند.

امیدواریم هر ساله که در ایام ماه مبارک رمضان سنت زیبا و دیرینه گل‌ریزان و جشن آزادی زندانیان جرایم غیر عمد به همت ستاد دیه کشور در سراسر کشور برگزار می‌شود، بسیاری از زندانیان دربند به آغوش خانواده‌های خود بازگردند.

انتهای پیام /

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
۴ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۱۴
تعداد کلیک: ۱۰۸

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.