English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

نگاهی به آخرین پرونده‌های مفتوح در کمیته ویژه ستاد دیه کشور

در آخرین جلسه کمیته ویژه مددجویان ستاد دیه کشور پرونده چهار زندانی جرایم غیرعمد مورد طرح قرار گرفت که با بررسی اطلاعات مبلغی معادل80 میلیون تومان برای آزادی این افراد اختصاص یافت.

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، طبق اظهار مدیر امور استان‌های ستاد دیه کشور این نهاد حمایتی در هر استان گروه تحقیقات دارد که به طور نامحسوس و با حفظ شأن و در نظر گرفتن آبرو وضعیت فرد، خانواده و میزان دارایی بررسی می‌شود. همچنین استعلام‌هایی از ادارات ثبت اسناد گرفته می‌شود از سویی دیگر نیز پرونده های این افراد از نظر سوء سابقه کیفری مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت احراز شرایط همکاری برای پرداخت بدهی انجام می‌شود.

پرونده های زندانیان جرایم غیرعمد براساس گزارش ها و تحقیقات میدانی درباره زندانی و خانواده وی توسط کمیته ای متشکل از مدیر عامل ستاد دیه، نایب رییس هیات مدیره، معاون اجرایی، معاون اداری و مالی و معاون استان ها تصمیم‌گیری می‌کنند.

پرداخت بدهی 30 میلیون تومانی دیه برای یک صافکار در شهرستان نقده

پرونده یکی از این افراد مربوط به قتل غیرعمد در شهرستان نقده آذربایجان‌غربی است. این زندانی غیرعمد فردی 34 ساله است که سه فرزند دارد. او اکنون دو سال است که در زندان نقده به سر می‌برد و محکوم به پرداخت دیه شده است.

حادثه سال ٩٣ رخ داد. این فرد با یک شریک، مغازه ای برای صافکاری و نقاشی ماشین اجاره کرده بود که بر اثر حادثه آتش سوزی خودروی یکی از مشتریان چهار نفر آسیب دیدند و صاحب خودرو فوت شد.

این زندانی غیرعمد به دلیل سهل انگاری پنجاه درصد در این حادثه مقصر شناخته شد و میزان بدهی 115 میلیون تومانی براساس دیه سال قبل برای وی در نظر گرفته شد.

از مجموع بدهی این زندانی، ستاد دیه در استان آذربایجان‌غربی توانسته است مبلغ 53 میلیون تومان از اولیای دم متوفی رضایت جلب کند همچنین 26 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه به این فرد داده شده است و اکنون نیازمند 36 میلیون تومان برای آزادی است که با نظر موافق کمیته هفتگی ستاد دیه این مبلغ ظرف مدت چهار پنج روز آینده پرداخت و این فرد آزاد خواهد شد.

زندانی بدهکار مالی به دلیل سهل‌انگاری در خرید و فروش مال غیر

این پرونده بدهی مالی یک زندانی در شهرستان ماکو استان آذربایجان غربی است. فردی 36 ساله که یک سال است به دلیل بدهی مالی 55 میلیون و ١٩٠ هزار تومان در زندان به سر می‌برد.

موضوع از این قرار است که این فرد زمینی خریداری می کند و به دلیل اینکه استعلام های لازم را نمی گیرد، بعد از خرید و فروش به شخص دیگر متوجه می شود که پیش از او، زمین به چند نفر دیگر هم فروخته شده است.

از مجموع بدهی این فرد، 32 میلیون تومان توسط خانواده تهیه شده است، سه میلیون تومان ستاد دیه استان آذربایجان غربی توانسته است از شاکی رضایت بگیرد و اکنون مبلغ 20 تومان برای آزادی این فرد لازم است که با موافقت کمیته ستاد دیه این مبلغ پرداخت می‌شود.

پرداخت بدهی 30 میلیونی عمده فروش ورشکسته تخمه در کرمانشاه

پرونده دیگر مربوط به بدهکار مالی در استان کرمانشاه است. مردی 46 ساله که اکنون سه سال است در زندان تحمل حبس می‌کند. فعالیت این فرد ابتدا خرید و فروش تخمه بوده که بعد از مدتی به عمده فروشی پرداخته است اما به دلیل نداشتن سرمایه اولیه کافی و صدور چک همچنین نوسانات بازار ورشکست می‌شود و اکنون 155 میلیون تومان بدهی دارد.

طبق گفته مهدی محمدی، مدیر امور استان‌های ستاد دیه کشور از مجموع بدهی این زندانی، طلبکاران ٧٨ میلیون تومان گذشت کردند، مبلغ 42 میلیون تومان توسط خانواده جمع آوری شده است، پنج میلیون تومان ستاد دیه استان کرمانشاه توانسته است از شاکی رضایت بگیرد و اکنون با پرداخت ٣٠ میلیون تومان این فرد از بند آزاد می‌شود.

براساس تحقیقات خانواده زندانی در شرایط سختی به سر می برند و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی هستند همچنین در این پرونده، 10 شاکی وجود دارد که شاکیان تقریبا نیمی از بدهی خود را گذشت کرده و بخشیده‌اند.

وام قرض‌الحسنه به بدهکار مهریه

پرونده‌های مهریه یک سوم پرونده‌های مفتوح ستاد دیه کشور را شامل می‌شود. در این خصوص یک زندانی هشت ماه است که برای پرداخت مبلغ یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان مهریه در زندان گرگان به سر می‌برد. وی که دو فرزند دارد، با موافقت و رضایت همسرش قرار است 50 میلیون بابت مهریه پرداخت کند و از زندان آزاد شود.

ارقام بالا در مهریه دردسر ساز است و هرچند پرداخت بدهکاران مهریه در اولویت ستاد دیه نیست اما به منظور همکاری با این زندانیان به آنها وام های قرض الحسنه داده می شود.

انتهای پیام/

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۵:۴۷
تعداد کلیک: ۸۶

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.