English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

زنان کارگر و حوادث ناشی از کار

زن میانسالی که برای گذران زندگی خود و فرزندانش در منازل مردم کار نظافت انجام می داد، حالا یکسالی است که پس از آن حادثه تلخ ، زمین گیر شده و دیگر توان کار کردن ندارد.

فرانک می گوید؛ دقیقا یکسال پیش که مشغول خانه تکانی در منزلی بودم همه کارهای نظافت را انجام داده و در لحظه آخر که منتظر دستمزد بودم و خوشحال از اینکه امروز یکجا درآمد خوبی دارم زن صاحب‌خانه گفت؛ سقف شیروانی طبقه دوم نمای بیرونیش لکه دارد از نردبان بالا رفتم به سقف شیرونی رسیدم و شروع به دستمال کشیدن کردم.

وی ادامه می دهد؛ در کمتر از آنی سرم سیاهی رفت و زمانی چشمانم باز شد خود را در بیمارستان دیدم، پاهایم حس نداشت و حالا یکسال گذشته و هیچ بهبودی در وضعیت جسمانی‌ام حاصل نشده و کارهای شخصی و نظافت و پختن غذا را هم قادر به انجامش نیستم.

فرانک زنی 45 ساله که بعنوان سرپرست خانوار به کارهایی همچون پرستاری کودک و کار در منازل روزگار سپری می کرد، 2 فرزند دارد و حالا دیگر یک سال است که بر اثر سقوط از ارتفاع حین نظافت موسم عید از کمر به پایین فلج شده و بر روی تختی در گوشه‌ای از اتاق به سقف خیره شده است.

این زن میانسال سرپرست خانوار می‌گوید؛ بعد از مدتها دنبال شغل گشتن به پیشنهاد یکی از زنان همسایه تصمیم گرفتم به عنوان کودک یار و نظافتچی در منزل مردم کار کنم بعد از این اتفاق صاحب‌خانه هم خود را از این حادثه مبرا کرد ولی با پیگیری حقوقی مراحل پایانی رای دادگاه جهت پرداخت دیه در حال انجام است.

در هیاهوی عید بوی سبزه بوی عنبر و بازار و خرید و تلاطم نسیم بهاری در نیمه دوم اسفند نقش و زحمت زنان بیشتر از هر فصل و روزی از سال است که در این میان زنان کار یا خدماتچی منازل هم تقاضای کار بیشتری را دارند، اما تا چه میزان کارگران زن و صاحب‌خانه‌ها با مسئولیت مدنی و تعهدات الزام‌آور این عقود به ظاهر ساده آشنایی دارند.

به استناد قوانین و مقررات، قواعد فقهی مربوطه در رابطه با کارگران منازل که به هر نحوی با درخواست صاحب‌خانه اقداماتی انجام می‌دهند در صورت بروز حادثه ناشی از کار و عدم رعایت الزامات فنی دستور دهنده مقصر شناخته می‌شود.

در مورد اتفاقی که برای این زن افتاده است؛ صاحبخانه با صدور دستور مبنی بر بالارفتن از راپله ها و قرارگرفتن در سقف پشت بام منزل و نهایتا انجام نظافت فضای مورد نظر موجب ورود آسیب به ایشان را فراهم آورده است.

بنابر مواد 1، 3، و 5 قانون مسئولیت مدنی؛ هرکس بدون مجوز قانونی عمدا یا در نتیجه بی‌احتیاطی به جان یا سلامتی یامال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت یا به هر حق دیگر که به موجب قانون برای افراد ایجاد گردیده لطمه‌ای وارد نماید که موجب ضرر مادی یا معنوی دیگری شود، مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود است.

ماده 85 قانون کار در این باره تصریح دارد به موجب این ماده برای صیانت نیروی انسانی و منابع مادی کشور رعایت دستور العمل هایی که از طریق شورای عالی حفاظت فنی جهت تامین حفاظت فنی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (جهت تأمین بهداشت کار و کارگر و محیط کار) تدوین می‌شود، برای کلیه کارگاه ها، کارفرمایان و کار آموزان الزامی است و تبصره ذیل این ماده ادامه می‌دهد کارگاه های خانوادگی نیز مشمول مقررات این فصل بوده و مکلف به رعایت اصول فنی و بهداشت کار هستند.

در همین زمینه ماده 91 قانون کار اشاره دارد کارفرمایان و مسئولان تمامی واحدهای موضوع ماده 85 این قانون مکلفند بر اساس مصوبات شورای عالی حفاظت فنی برای تأمین حفاظت و سلامت و بهداشت کارگران در محیط کار، وسایل و امکانات لازم را تهیه و در اختیار آنان قرار دهند و چگونگی کاربرد وسایل فوق‌الذکر را به آنان بیاموزند و درخصوص رعایت مقررات حفاظتی و بهداشتی نظارت کنند.

در مورد اتفاقی که برای این خانم افتاده است فرد مورد شکایت (صاحب‌خانه) می‌بایستی با توجه به ماهیت محیط تا پایان کار نظافت، نظارت اولیه را اعمال می‌کرد.

بنابر ماده 95 قانون کار؛ مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار بر عهده کارفرما است و هرگاه بر اثر عدم رعایت مقررات مذکور از سوی کارفرما یا مسئولین واحد، حادثه‌ای رخ دهد شخص کارفرما یا مسئول مذکور از نظر کیفری و حقوقی ونیز مجازات های مندرج در این قانون مسئول است.

بنا بر مواد صریح قانونی در صورت عدم رعایت مقررات مربوط به کار و وقوع حوادث صاحبخانه ویا فردی که اقدام به اجرای رابطه کاری نموده مقصر حادثه و خسارت مادی و معنوی به عهده وی است.

توصیه‌های لازم در گرفتن نیروی کار

زنان شاغل و افرادی که بنابه هر دلیلی فرصت و زمان کافی برای صرف نظافت پایان سال را ندارند و اقدام به گرفتن نیروی کارگر در این خصوص می گیرند باید نکاتی را مورد توجه قرار داد تا در صورت بروز حوادث مشابهی مانند آنچه که در این روایت آورده شده است به مسائل حقوقی آن واقف باشند.

مناسبترین راه، برقراری تماس با شرکت‌های خدمات منازل دارای مجوز از مراجع ذیصلاح است با دقت در این موضوع که از مدیران شرکت سئوال شود آیا نیروی خدماتی از بیمه حوادث برخوردار هستند یا خیر.

انتهای پیام /


۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ۰۸:۵۸
تعداد کلیک: ۱۲۱

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.