English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

عروسک‌های بی جانم، حق من زندان نبود

بانوی کارآفرین نمونه‌ای که به خاطر از کارافتادگی پدر، کارگاه عروسک‌سازی راه انداخته بود، به دلیل رکود بازار و انباشت بدهی، حالا در زندان تحمل حبس می‌کند.

پدرش که از کار افتاده شد، چادر همت به کمر بست و چون کوه استوار در مسیر امرار معاش گام برداشت تا پدرش بابت از کار افتاده بودن، احساس سرخوردگی نکند. تمام هم و غم دختر، ندیدن شرمندگی بر سیمای بدر بود و در این مسیر سخت کوشید. در اولین فرصت، مهارتی آموخت و مدرکی از سازمان فنی و حرفه‌ای دریافت کرد. با مدرک فنی حرفه ای توانست تسهیلات بگیرد و کارگاه عروسک سازی راه بیندازد.

او نه تنها برای خود، بلکه برای تعدادی زنان بدسرپرست و بی سرپرست هم اشتغالزایی و از آنان برای کار در کارگاه عروسک سازی دعوت کرد تا این بانوان هم بتوانند از این طریق امرار معاش کرده و از پس مخارج خانواده بر بیایند.

این دختر پرتلاش ٩ سال تمام در این عرصه فعالیت کرد و تمام توانش را برای هر چه بهتر انجام شدن این کار و ایجاد فرصت شغلی برای بانوان منطقه گذاشت و حتی چندبار کارآفرین نمونه و برتر شهرستان محل زندگی اش معرفی شد.

اما این همه ماجرا نبود و گویی دست تقدیر بازی دیگری برای او رقم زده بود. بهار قصه ما که سرمایه کافی برای خرید وسایل ساخت عروسک، اجاره کارگاه، پرداخت حقوق به نیروهای کارگاه را نداشت از افراد مختلف مبلغی قرض کرد تا پس از فروش عروسک ها بتواند پول طلبکاران را بدهد.

دیگر اوضاع بر وفق مراد نبود؛ با وجود رکود بازار و مشکلات اقتصادی، خرید عروسک هایش کم و کمتر شده بود. گویی دیگر رغبتی برای خرید عروسک در مردم وجود نداشت و شاید با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، عروسک از سبد خرید کالای مردم حذف شد و همین باعث روی هم انباشته شدن قرض برای دادن وجه طلبکاران و به تبع آن تلنبار شدن بدهی شد تا جایی که ١٧٦ میلیون تومان بدهی بالا آورد و این مبلغ بدهی بلای جان خودش و خانواده اش شد. طوری که برای پرداخت طلب طلبکاران مجبور به فروش خانه پدری شد و پول حاصل از فروش خانه هم کفاف بدهی را نداد و این گونه شد که طی صدور اجراییه در راستای اعمال ماده ٣ نحوه اجرای محکومیت های مالی، بازداشت و روانه زندان شد.

آری، روزهای سرد زمستان ٩٥ در حال تمام شدن و بهار زیبای ٩٦ در حال سرک کشیدن به کوچه باغ ها و خانه های مردم بود که «بهار» این دختر جوان ساعی سردی میله های زندان را پشت دستانش حس کرد. او حالا نامزد هم داشت اما به دلیل همین بدهی و رفتن به زندان، نامزدش او را ترک کرد.

دخترک امروز چوب وضعیت اقتصادی کشور را می خورد که خود او اصلا نقشی در آن ندارد و کنج زندان پناهگاهش شده است. پدر از کار افتاده و مادر بیمارش بدون اینکه حتی جایی برای زندگی داشته باشند، چشم انتظار رسیدن دخترشان هستند تا شاید باز بتواند با عزمی جزم تر گره از مشکلاتشان باز کند؛ غافل از اینکه حالا دختر، خودش مانده با دنیایی از مشکلات.

به گزارش ایرنا، این بانو یکی از ٢٩٩ زنی است که طبق گزارش ستاد مردمی دیه کشور به خاطر جرایم غیرعمد در زندان به سر می برد. این خانم ها عمدتا به دلیل عدم مدیریت صندوق های خانگی، عدم فروش البسه تولیدی در کارگاه های خیاطی، ضمانت از دوستان، اقوام و همکاران تحمل حبس می کنند.

ستاد دیه از محل اعتبارات وجوه اداره شده بانک تجارت توانست ٩٩ میلیون تومان به این کارآفرین در بند، تسهیلات ارائه دهد.

بهار حالا برای آزادی به ٧٤ میلیون تومان نیاز دارد. دست بخشنده نیک اندیشان مانند همیشه می تواند نجات بخش این دسته از افراد باشد تا زمستان سرد ٩٧ این بانو را به بهار سال ٩٨ گره زده، با پرداخت بدهی هایش، بهار طبیعت را همراه با بهار آزادی از بند، برای او به ارمغان بیاورند.

خیرین می توانند با مراجعه به ستاد مردمی دیه به هر مقدار که می توانند در آزادی زندانیان جرایم غیرعمد سهیم شوند.

انتهای پیام /

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
۱۸ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۵۶
تعداد کلیک: ۳۱۸

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 5.0  (1 رای)
  • عربانى
  • ۲۴ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۰۱
  • 5
  • 0
    0

انتشار این گونه خبرها مى تواند سرنوشت زندانیان را تغییر دهد.من شخصا خیلى تحت تاثیر قرار گرفتم.


امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.