English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

81 درصد زندانیان مهریه توانایی پرداخت پیش قسط ندارند

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: در شرایطی که 16 درصد زندانیان مهریه توانایی پرداخت پیش قسط یک تا بیست سکه را ندارند جالب است 81 درصد محکومان اساسا از پرداخت یک سکه هم عاجز هستند.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، موضوع مهریه و افزایش روزافزون تعداد زندانیان آن به واسطه بابا رفتن قیمت سکه این روزها به یک معضل ملی تبدیل شده است. استان‌های بزرگی چون تهران، اصفهان و شیراز به دلیل تنوع فرهنگی و همچنین تراکم جمعیتی در این زمینه بیش از دیگر شهر‌ها و حتی استان‌های کشور میزبان زندانیان ناشی از تعهدات مهریه هستند.

غلامحسین اسماعیلی درباره آخرین وضعیت زندانیان مهریه در استان تهران با توجه به افزایش قیمت سکه در سال جاری اظهار کرد: در شش ماهه نخست سال‌جاری، تعداد زندانیان مهریه تاحدودی افزایش یافت اما بعد از بخشنامه اخیرالصدور رئیس قوه قضاییه و اقدامات متعددی که در این راستا انجام شد، خوشبختانه در یک تا دو ماه اخیر تعداد این زندانیان سیر نزولی داشته است.

وی پذیرش اعسار مجدد محکومان مهریه، تعدیل اقساط مهریه متناسب با افزایش قیمت سکه و تذکر به دادگاه ها در نحوه اتخاذ تصمیم در خصوص زندانیان مهریه را از جمله اقدامات صورت گرفته در ماه‌های اخیر مطرح نمود و گفت: پیگیری جدی زندانیان مهریه در ابعاد مختلف، کماکان در دستورکار واحدهای قضایی دادگستری استان تهران قرار دارد و پیش بینی می کنیم در ماه های آینده هم با کاهش این دسته از زندانیان (بدهکاران مهریه) مواجه شویم.

آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه 24 مهر امسال به دنبال افزایش قیمت سکه و رشد تعداد زندانیان مهریه، طی بخشنامه‌ای به روسای کل دادگستری‌های سراسر کشور ابلاغ کرد درخواست‌های تعدیل مهریه خارج از نوبت رسیدگی شود و مهلت تادیه سکه در پرداخت مهریه افزایش یابد».

در متن بخشنامه رئیس دستگاه قضا آمده است «نظر به برخی گزارش‌های واصله، تعدادی از محکومان تادیه مهریه بر اساس تعداد سکه طلای تعیین شده، به علت افزایش غیرمتعارف قیمت آن توان پرداخت را نداشته و به همین علت در اجرای قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی به زندان معرفی می‌شوند».

در این بخشنامه تاکید شده به این که ترتیبی اتخاذ شود تا دادگاه‌ها به صورت خارج از نوبت و بدون تعیین وقت رسیدگی، نسبت به درخواست تعدیل پرداخت مهریه که از سوی زوج تقدیم می‌شود رسیدگی و مهلت‌های تادیه سکه را متناسب با وضعیت مالی محکوم‌علیه افزایش داده تا به این ترتیب از زندانی شدن آنان جلوگیری شود.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران هم چهارم آبان امسال در نشستی با اشاره به بررسی‌ پرونده محکومان زندانی مهریه در تهران پیرو دستور ریاست قوه قضاییه بیان کرد: طی هفته گذشته قضات ناظر زندان دادسرا با همه محکومان مهریه ملاقات و وضعیت تقدیم دادخواست اعسار و تعدیل اقساط مهریه توسط محکومان زندانی بررسی شد که از مجموع محکومان زندانی مهریه، تعداد زندانیانی که درخواست اعسار داده‌اند 68،5 درصد و کسانی که درخواست اعسار نداده‌ اند 11 درصد ‌و تعداد زندانیانی که درخواست اعسار آنها در حال اقدام است 20 درصد است.

وی در رابطه با اظهارات زندانیان در خصوص توان پرداخت اقساط ماهانه اعلام داشته است «86 درصد ‌توانایی پرداخت اقساط تا سقف 500 هزار تومان در ماه را ندارند، این در حالی است که عده‌ای که 5 درصد محکومان فعل را شامل می‌شوند هم ‌از پرداخت تعهدی معادل 500 تا یک میلیون تومان 12،5 درصد‌ ناتوان هستند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران در مورد توانایی پرداخت پیش قسط مهریه یادآور می‌شود «تنها 16 درصد زندانیان ناشی از تعهدات مهریه توانایی پرداخت پیش قسط از یک تا 20 سکه و 3 درصد هم از 2 تا 10 سکه را داشته و در مقابل 81 درصد زندانیان توانایی پرداخت پیش قسط را ندارند. افرون بر این طبق تحقیقات صورت گرفته 94،5 درصد محکومان مهریه نیز به دلیل وضعیت اقتثصادی اساسا توان پرداخت هیچ مبلغی را به عنوان مهریه ندارند».

انتهای پیام /


۱۶ دی ۱۳۹۷ ۰۷:۳۴
تعداد کلیک: ۹۶۴

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (6 رای)
 • علی
 • ۱۶ دی ۱۳۹۷ ۱۶:۴۲
 • 0
 • 0
  2

انشالله مجلس شورای اسلامی از خواب 10 ماهه بیدار شوند و قانون مناسب تصویب کنند. اما کسی به فکر نیست که محکومان مهریه چه زجری می کشند تا آبرویشان حفظ شود

 • مائده
 • ۱۶ دی ۱۳۹۷ ۲۰:۰۲
 • 0
 • 0
  2

سلام وقت بخیر من زندانی های رو میخوام ک با مبلغ۸ میلیون تومان بتوانند ازاد بشن از کجا میتونم این افراد رو شناسایی کنم که بتونند ازاد بشن

 • انجمن
 • ۱۷ دی ۱۳۹۷ ۲۱:۳۷
 • 0
 • 0
  2

سلام خداوند عزت تان دهد ۰۹۲۲۲۴۲۱۵۷۳

 • فاطمه عابدینی
 • ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۰:۰۰
 • 0
 • 0
  0

سلام همسر من زندان هست و با این مبلغی که فرمودید میتونه ازاد بشه


امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.