English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

کمر سنگ‌کار ساختمان زیر فشار برق و دیه خم شد

کارگر بی‌تجربه که برای سنگ‌کاری به کار گرفته شده بود، بر اثر برخورد با کابل برق هوایی، جان خود را از دست می‌دهد و حالا سنگ‌کاری که او را مشغول به کار کرده بود، تا زمان پرداخت دیه باید در زندان بماند.

به گزارش خبرنگار قضایی تسنیم، براساس اسناد بنگاه معاملات و مستغلات یک باب مغازه در دو طبقه و فاقد پروانه ساخت از سوی فردی خریداری شده و بنای مذکور که دارای سربند و شیبی یک طرفه بوده برای انجام سنگ‌کاری به گروهی واگذار می‌شود که اقدامات نصب داربست و سنگ چینی را تمام و کمال خودش انجام می‌داد.

در آن منطقه خطوط هوایی برق فشار ضعیف قرار داشت که به علت ارتفاع کم خود با سطح خیابان مشکلاتی را برای گروه سازنده هم ایجاد کرده بود، اما سنگ‌کار و دیگر کارکنان این مجموعه بدون توجه به این نوع از کار، نسبت به تعمیرات و بازسازی نما با سرامیک می‌پردازند.

اما در این میان آقا ناصر با وجود داشتن گواهینامه مهارت فنی از سازمان فنی و حرفه‌ای برای تحویل پروژه در ارتفاع از کارگری بدون تجربه تقاضای همکاری می‌کند که این نابلدی و البته قصور دیگر افراد حاضر در این پروژه منتهی به برق گرفتگی کارگر و سپس سقوط او از ارتفاع 4 متری می‌شود.

در گزارش کارشناس رسمی دادگستری آمده است بعد از اتمام کار و در شرایطی که عوامل اجرایی مشغول پاک کردن سطوح نما از سیمان‌های اضافی روی سرامیک‌ها بودند دست کارگر 25 ساله با یکی از رشته‌های خطوط برق هوایی برخورد کرده و دچار برق گرفتگی می‌شود.

عدم رعایت مواد 1 و 7 آیین نامه حفاظت کارگاه‌های ساختمانی از سوی مالک و نصب داربست در حریم ناایمن دلیل اصلی این واقعه اعلام و بر حسب عدم توجه به مواد 83 و 21 کارگاه‌های ساختمانی که بر تامین شرایط و مقدمات حفاظتی کارگران امور ساختمانی تاکید دارد کارفرما تا میزان 40 درصد، سنگ‌کار تا 20 درصد و به میزان 40 درصد نیز نصاب داربست به پرداخت دیه محکوم می‌شوند که هرچند دیگر مقصرین واقعه از عهده بدهی خود برمی‌آیند اما آقاناصر ملول از این تلاش 14 مرداد سال جاری روانه یکی از زندان‌های استان گیلان می‌شود.

در خصوص شکایت شاکیان اولیاءدم که به ادعای حادثه ناشی از کار منجر به فوت منتهی شده آمده است؛ براساس این پرونده که طبق آن مالک، سنگ‌کار و نصاب داربست هر سه بر حسب احکام صادره از اجرای احکام کیفری محکوم شده‌اند تنها محکومیت سنگ‌کار ساختمان مبلغی معادل 123 میلیون تومان است.

هرچند به دلیل شناخت کامل خانواده شخص متوفی در حادثه بیش از 369 میلیون ریالی محکوم‌ٌبه گذشت شده و او تنها بابت ناتوانی در پرداخت الباقی 862 میلیون ریالی در بند حضور دارد.

انتهای پیام/

۲۸ آذر ۱۳۹۷ ۱۲:۵۴
تعداد کلیک: ۲۱۰

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.