English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

با کریمان کارها دشوار نیست

روایتی از نذری‌های متفاوت در ماه محرم که صرف آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و شادی کودکان نیازمند می‌شود.

 

مائده دیگر برای یک جفت گوشواره گریه نمی‌کند. فرد خیری امسال به نیت حضرت‌رقیه سلام‌الله‌علیها طفل سه‌ساله امام‌حسین علیه‌السلام به گوش ۵٠‌ دختر محروم در حاشیه شهر مشهد، گوشواره آویخته است.

الهه هم این شب‌ها برای آزادی همسرش گریه نمی‌کند. فرد خیری نذر کرده بود یک مسلمان را در ماه محرم از بند رهایی دهد؛ قرعه به نام همسر الهه افتاد که از ۵ سال پیش، بدهی مالی او را روانه زندان کرده بود و توانایی پرداخت آن را نداشتند.

حمید، پسر کوچولوی کلاس دوم ابتدایی، مثل مهر پارسال برای کیف و کفش نو و جعبه مداد‌رنگی گریه نمی‌کند. خیریه‌ای امسال هزینه نذری ماه محرمش را به‌جای دیگ غذا، به‌دلیل هم‌زمان‌بودن تاسوعا و عاشورای حسینی با آغاز سال تحصیلی، خرج بسته‌های لوازم‌التحریر برای کودکان محروم حاشیه شهر کرده است.

فرزانه هم دیگر به‌خاطر درماندگی در زندگی‌اش گریه نمی‌کند. با نذری که محسن‌آقا در محرم امسال داشته، خرج یک‌سال زندگی‌اش جور شده است. محسن‌آقا تولیدکننده فرش دست‌بافت است و نذر کرده ١٠٠‌ کلاف‌ نخ بین ١٠٠‌ بافنده نیازمند در حاشیه شهر و روستاهای مجاور مشهد اهدا ‌کند تا گره‌های این نخ‌ها، گرهی از فقر را در زندگی آن‌ها باز کند.

خوشحالی مادر امیررضا وصف‌شدنی نیست و دیگر اشکی برای بیماری دُردانه‌اش نمیریزد. پارسال همین روزها امیررضا روی تخت بیمارستان افتاده بود. مادرش نذر کرد اگر فرزندش دوباره روی پا بایستد، به نیت دهه اول محرم، نسخه ١٠‌کودک بیمار نیازمند را پرداخت خواهد کرد. هانیه، مادر امیررضا، سراغ چند خیریه در مشهد رفته است که برای کودکان محروم بیمار، فرد نیکوکار پیدا می‌کنند. ١٠‌کودک را به او معرفی کرده‌اند تا نذرش را برای محرم امسال ادا کند.

نذر متفاوت مادر این کودک و دیگر خیران و بانیان خیر در ماه محرم، ما را به جست‌وجوی نذری‌هایی در گوشه‌و‌کنار شهرمان کشاند که برای نجات، درمان، رهایی از بند و رفع نیاز کودکان و محرومان، به نیت مظلومیت امام‌حسین علیه‌السلام و شهدای کربلا ادا می‌شوند.

نذر رهایی به نیت آزادی‌خواهی امام‌حسین علیه‌السلام

ستاد رسیدگی به امور دیه و کمک به آزادی زندانیان نیازمند، اولین مجموعه‌ای است که رد پای خیران را از آنجا پی می‌گیریم. یکی از مددکاران این مجموعه، فرد خیری را معرفی می‌کند که در ماه محرم به نیت امام‌حسین علیه‌السلام نذر آزاد‌کردن زندانی را دارد. راضی‌کردن خیر برای مصاحبه سخت است و به شرط ذکر‌نشدن نامش می‌پذیرد. این فرد نیکوکار درباره نذری‌اش توضیح می‌دهد: سال گذشته بانی ده دیگ شله بودم که در مسجد محله‌مان توزیع کردیم. چند کوچه بالاتر، مسجد دیگری هم شله توزیع می‌کرد. در مسیر زنجیرزنی هیئت مسجدمان به‌سمت حرم، به‌وفور نذری شله را دیدم که توزیع می‌شد. خیلی جاها ریخت‌و‌پاش و افراط هم در میزان پخت‌و‌پز شله وجود داشت. با خودم تصمیم گرفتم محرم سال دیگر، نذری داشته باشم که نه فقط برای یک وعده، که برای یک عمر، سفره خانواده‌ای را پُر کند، برای همین یک زندانی نیازمند را به نیت آزادی خواهی امام حسین علیه‌السلام آزاد کردم.

او می‌گوید:٢ماه قبل، یکی از مددکاران ستاد دیه کمک به آزادی زندانیان جرائم غیر‌عمد در محفلی سخن می‌گفت، از زندانیان سرپرست خانوار که حتی برای ١۵‌میلیون تومان پشت میله‌های زندان افتاده‌اند و دیگر نان‌آوری برای همسر و فرزندانشان نیست. همان‌جا عزمم را جزم کردم که بدهی یکی از همین زندانیان نیازمند مالی را بپردازم.

او ادامه می‌دهد: شاید توان این را نداشته باشم که زندانیان زیادی را از بند رها کنم، اما در حد وسع مالی خودم حداقل یک نفر را می‌توانم آزاد کنم تا سایه‌اش بالای سر خانواده‌اش باشد.

وقتی از میزان درآمد و شغل این فرد خیر جویا می‌شوم، متوجه می‌شوم بر‌خلاف تصور عمومی، این فرد خیر نه میلیاردر است و نه کسی که به قول معروف، پولش از پارو بالا برود و حالا خواسته ١٠، ٢٠‌ میلیون‌تومانی را نذر آزادی یک زندانی کند. این خیر، فردی از طبقه متوسط است که مغازه کوچک نبات، زعفران و خشکبار دارد.

 زندانیان، چشم‌انتظار خیران

در همین زمینه جواد غفاریان قدیرزاده‌طوسی، مدیر‌عامل ستاد دیه استان خراسان‌رضوی، با استقبال از چنین نذری‌هایی که با نیت انسان‌دوستانه انجام می‌شود، می‌گوید: حدود ٨٠٠ زندانی دیه، جرائم غیر‌عمد و محکومان مالی در زندان‌های استان چشم‌انتظار کمک خیرخواهان برای بازگشت به کانون خانواده هستند. این ستاد در مجاورت زندان مرکزی مشهد، میزبان خیران و مردم نیکوکاری است که با نیت نذر یا کمک، می‌خواهند قدمی برای رهایی از بند یک زندانی نیازمند بردارند. افراد به صورت غیرحضوری نیز می‌توانند نذری و کمک‌های مالی خود را به شماره حساب٠١٠۵٩۴۶٩۴٨٠٠٧ نزد بانک ملی پرداخت کنند. شماره تلفن ٣٨٩۴۶٠٠٣ نیز پاسخ‌گوی مردم و خیران برای کمک به آزادی زندانیان است. 

نذر گوشواره برای دخترکان نیازمند به نیت حضرت رقیه سلام‌الله‌علیها

شنیدن اینکه فردی نذری محرم امسالش را ۵٠‌جفت گوشواره تزیینی به نیت طفل سه‌ساله امام‌حسین(ع) درنظر گرفته است، ما را تا خیابان رسالت، یکی دیگر از مناطق حاشیه مشهد، می‌کشاند. ملافاطمه، گرداننده دوره قرآن در این محله، بانی نذری متفاوت در محرم امسال بوده است. دختربچه‌های محله که کنار مادرشان برای دوره قرآن و زیارت عاشورا به منزل ملافاطمه آمده‌اند، موقع رفتن یک جفت گوشواره نذری می‌گیرند. مائده اصرار می‌کند مادر همان‌جا گوشواره را به گوشش بیاویزد. مهسا و دختربچه‌های دیگر هم همین‌طور. مراسم زیارت عاشورا تمام می‌شود. پذیرایی ملافاطمه چای و خرماست. بقیه هزینه مراسم را که می‌خواست آش بپزد، صرف خرید گوشواره کرده است. 

ما هم با میهمانان، مجلس را ترک می‌کنیم. مهسا چند قدم جلوتر از ما می‌دود. طاقت رسیدن تا خانه و دیدن گوشواره‌ در گوشش را ندارد. آن‌قدر ذوق کرده است که کنار آینه‌بغل ماشین‌های پارک‌شده توی کوچه می‌ایستد و به گوشواره‌هایش زل می‌زند. نگین سبز گوشواره‌های مهسا در نور آفتاب می‌درخشد، مثل چهره کودکانه خودش.

نذر ١٠٠ کلاف نخ که گره از زندگی محرومان باز می‌کند

نشانی آخرین نذری که برای دستگیری از نیازمندان می‌یابیم، به یک تاجر و تولیدکننده فرش دست‌بافت می‌رسد. محسن‌آقا نذر کرده ١٠٠‌کلاف‌ نخ بین ١٠٠‌بافنده نیازمند در حاشیه شهر و روستاهای مجاور مشهد اهدا ‌کند. این بانی خیر، هدف از نذری خود را این‌طور روایت می‌کند: خیلی با خودم حساب‌وکتاب کردم. می‌خواستم هزار‌ پرس پلو‌قیمه سفارش بدهم تا در همین مناطق حاشیه شهر مشهد در روز عاشورای حسینی توزیع شود، اما وقتی تعداد زیاد این نوع نذری‌ها را می‌بینم، گفتم نذر دیگری جز یک وعده غذا در نظر بگیرم تا ماحصل آن، سیرشدن فقط یک وعده نیازمندان نباشد و حداقل خرجی یک ‌سال یک خانواده را تأمین کند.

او ادامه می‌دهد: از‌آنجا‌که شغلم خرید و فروش فرش دست‌بافت است و نشانی خیلی از بافندگان قالی در حاشیه شهر و روستاهای مجاور مشهد را داشتم، تصمیم گرفتم به ١٠٠ ‌بافنده نیازمند که خرج زندگی‌شان از دار قالی جور می‌شود، ١٠٠‌ کلاف نخ ببخشم.

انتهای پیام /

۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۰۱
تعداد کلیک: ۷۲

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.