English
به ستاد دیه خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بازی کودکانه مرگ مادر و حبس مرد همسایه را بدنبال داشت

مرد همسایه همه اعصاب خوردی‌های خود را جمع کرد و کودک ۵ ساله را از طبقه دوم با نیت تنبیه آویزان کرد،غفلتی که هیچ چیز بجز یک حادثه تلخ برای دو خانواده نداشت.

 

به گزارش خبرنگار مهـــر، برخی ثانیه ها و دقیقه ها در زندگی هستند که خاطره آن هیچ گاه از ذهن ها پاک نمی شود،گاهی این ثانیه های سرنوشت ساز، ورق زندگی را یا به روی خوشبختی و یا به روی روزهای سخت برمی گرداند. دقایقی که بر حسب یک اتفاق یا پیشامد، کل زندگی و روزهای یک نفر و شاید چند خانواده را تحت تاثیر قرار بدهد. پرونده های زندانیان جرائم غیر عمد هم پر است از همین دقیقه های سرنوشت ساز، دقیقه هایی که تلخی آن شاید تا آخر عمر زندانی با اوهمراه باشد. یک لحظه غفلت، یک لحظه عصبانیت،یک لحظه حواس پرتی و شاید هم خشم آنی، جان فرد دیگری را می گیرد، اتفاقی که نه عمدی بوده و نه نقشه و برنامه ای برای اجرای آن از قبل تعیین شده. داستان زندانی شدن آقاخلیل هم یکی از همین پرونده هایی است که چند دقیقه غفلت و عصبانیت، حادثه تلخی را رقم میزند.

خلیل، کارگر ۳۶ ساله ای بود که برای گذران زندگی مجبور به گذرندان شیفت های کاری سخت و طولانی و پشت سرهم را برمیداشت. در روز حادثه هم که یکی از ایام پرکار سال بوده پس از شیفت های طولانی به خانه می آید و از آنجایی که فرزند خردسالش هم در کوچه مشغول بازی بوده، استراحت کرده و به خواب می رود.

بازی دو کودک ۵ساله، علت حادثه

چند  دقیقه پس از استراحت بود که  فرزند ۵ساله آقا خلیل، با دوست خود در کوچه مشغول بازی نشانه گیری با دمپایی می شوند. دوست این کودک با هدف انداختن کیسه آبی که از پنجره طبقه دوم آویزان کرده بودند دمپایی خود را به سمت نشانه پرتاب می‌کند، اما سنگینی این شی پلاستیکی به دلیل خشک شدن و همچنین وجود چند سنگریزه در کف آن منجر به شکستن شیشه یک متری راه‌پله ساختمان شده و صدای مهیبی از این اتفاق در داخل سالن می‌پیچد.

فرزند آقاخلیل، از دوستش که مقصر این خسارت بوده درخواست می‌کند که به دلیل اخلاق تند پدرش او خودش برود و دمپایی‌اش را از طبقه دوم برداشته و برگردد که برای همین منظور در خانه را هم باز کرده و او را به طبقه بالا راهنمایی می‌کند اما به محض این که پایش به طبقه دوم می‌رسد تصویر مردی غضبناک پاهای این کودک ۵ ساله را خشک کرده و به محض این که به خودش می‌آید، به دنبال راه فراری می گردد.اما در نهایت در کمترین مهلت آقا خلیل او را گرفته و به لبه همان پنجره آورده و در شرایطی که تنها قصد ترساندن کودک همسایه را داشته او را از لبه پنجره خطاب به بچه های مشغول بازی درکوچه آویزان کرده و می‌گوید «این دفعه فقط تا لب پنجره ، من بعد فقط یک بار دیگر فقط یک بار دیگر ....»

تهدیداتی که فقط برای ترساندن بود خیلی  ادامه نداشت و در همین ایراد تهدیدات ناسنجیده آقا خلیل، مادر این کودک که از قضا آن دقایق در حال عبور از کوچه بوده تصویر آویزان شدن فرزندش را از پنجره باز ساختمان خانه روبرویی‌خودشان می‌بیند و بدون آن که فرصت تحلیل و تدقیق بیشتر داشته باشد از علت ماجرا در همان لحظه سکته کرده و از حال می‌رود. البته گوش مالی نخراشیده با این ماجرا تمام نمی شود و زن همسایه برای همیشه از حال رفته و فوت می کند.

تسبیب در قتل غیر عمدی

با وجود کتمان در برخی اظهارات مسبب و همچنین تناقض گویی‍‌های شهود به هواداری از رسم همسایه‌داری هنوز جزییات بیشتری از این پرونده وجود ندارد اما به اذعان مدیر نمایندگی ستاددیه استان همدان که پرونده این فرد به منظور حمایت به آن مجموعه ارجاع داده شده با بازجویی‌های متعدد بازپرس پرونده و پیگیری‌های بعمل آمده از سوی پاسگاه محل وقوع ماجرا و همچنین تحقیقات قاضی پرونده،طبق مندرجات موجود در دادنامه تشخیص نهایی و علت احتمالی اولیه فوت خون‌ریزی مغزی و ایست قلبی و تنفسی و متعاقب آن به مرگ غیرطبیعی از سوی پزشک جراح مغز و اعصاب معالج گواهی شده است که این امر جهت بررسی بیشتر علت مرگ به پزشکی قانونی تهران ارجاع شد.  طبق همین مرجع قانونی علت مرگ سکته و خونریزی مغزی معین شده است که در اثر استرس و هیجانات وارد شده این عامل به میزان ۱۵ درصد در تسریع وقوع مرگ متوفی موثر بوده است.

در روند رسیدگی قضایی به این پرونده دادگاه رسیدگی کننده متهم را به پرداخت ۴۰ درصد از نصف دیه کامل مرد مسلمان معادل بیست و دو میلیون تومان محکوم می کند و فرد یاد شده با عنوان قضایی «تسبیب در قتل غیرعمدی» از آبان ماه سال جاری روانه یکی از زندان‌های استان همدان می‌شود.

به دلیل قراردادی بودن نوع همکاری این محبوس هم اکنون وی از کار بی کار شده و خانواده ۵ نفره او در همان خانه استیجاری و تنها به واسطه یارانه دولت گذران زندگی می‌کنند.

موضوع این پرونده به دلیل خاص بودن اتفاق همچنان در ستاددیه کشور در حال رسیدگی است، تا در صورت احراز صلاحیت این زندانی با عنایت به مولفه‌هایی چون «ناتوانی مالی»، «عدم سوء قصد»، «غیرعمدی بودن» و البته «آبرومندی» ضمن دریافت وام بدون سود و واریز این مبلغ به حساب اجرای احکام مقدمات آزادی او در آستانه سال نو فراهم شود.

کارگری در انتظار خیرین

خلیل آقا و امثال وی که به خاطر چند دقیقه فکر و رفتار نسنجیده، روزها را در پشت میله های زندان شب می کنند،هیچ گاه به فکر گرفتن جان یک فرد نبودند، تنبیه کودک همسایه برای چند دقیقه خواب بیشتر، رفتاری نسنجیده بود که عاقبتی تلخ را برای این کارگر و خانواده اش در پی داشت. اتفاقی که خود خلیل آقا هم هر روز در زندان به آن فکر کرده و پشیمان به شب عید خانواده اش فکر می کند.

گفتنی است خیرین برای نجات این کارگر می توانند کمک های خود را به شماره حساب های ستاد دیه  ۷۴.۷۴ بانک ملت شعبه مستقل مرکزی، ۷۷۷۷ بانک تجارت شعبه مرکزی، ۸۸۸۸ بانک صادرات شعبه مرکزی، ۵۵۵۵۵ بانک ملی و یا از طریق سامانه پرداخت تلفن همراه #۷۷۷۷*۷۸۰* واریز کنند.

انتهای پیام /

۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ۱۰:۵۷
تعداد کلیک: ۶۰۳

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه می باشد.